Nie radzisz sobie z ratą kredytu hipotecznego? Są na to sposoby

2014-06-13 11:16:00

Spłata kredytu hipotecznego to spore wyzwanie, które czasem może wydawać się zbyt wymagające. Na szczęście na to również są sposoby.

Kredyt hipoteczny w życiu człowieka stanowi jedno z największych wyzwań. Taki kredyt wiąże się z koniecznością comiesięcznych spłat przez bardzo długi okres. Najczęstsze kredyty hipoteczne na mieszkania trwają po 20 lub 25 lat. Zdarzają się także kredyty 30- i 35-letnie. Jest to zupełnie zrozumiałe, jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, iż taki kredyt jest zaciągany najczęściej na 200-300 tys. zł, a nawet 400 tys. zł.

Z racji tego, że kredyt hipoteczny jest dużym wyzwaniem dla kredytobiorcy, mogą pojawić się w toku spłacania go pewne problemy. Jest to zrozumiałe, zwłaszcza gdy uświadomimy sobie konieczność niejako doliczenia raty kredytu do naszych stałych wydatków miesięcznych. W takiej sytuacji dla wielu regularne spłacanie kredytu to prawdziwy problem. Czy można ten problem jednak zmniejszyć i sobie w efekcie z nim poradzić?

Wszystko zależy od tego, jaką taktykę obierzemy. Jedną z opcji jest lepsze zarządzanie domowym budżetem. Jeśli dobrze zaprojektujemy nasz budżet i będziemy skrzętnie oszczędzać, to problemy ze spłatą rat nie powinny się wcale pojawić. Oczywiście ta taktyka jest dostępna tylko dla osób, które mogą poszczycić się wysoką pensją i brakiem innych zobowiązań kredytowych.

Jeśli mamy np. dodatkowo inne pożyczki i widzimy, że z miesiąca na miesiąc coraz trudniej jest nam spłacić ratę kredytu hipotecznego, dobrym rozwiązaniem jest konsolidacja. Konsolidowanie kredytów jest efektywne, gdyż pozwala nam na połączenie kilku rat w jedną. Po pierwsze, jest nam łatwiej spłacać jedno zobowiązanie, a po drugie - najczęściej skonsolidowane kredyty to mniejsza rata w związku z wydłużeniem okresu spłacania.

W sytuacji, gdy konsolidacja nie wydaje nam się najlepszym pomysłem, a problemy ze spłatą raty kredytu hipotecznego postrzegamy jako chwilowe, warto pomyśleć o wakacjach kredytowych. Wiele banków proponuje takie rozwiązanie. Jeśli do tej pory wszystkie raty spłacaliśmy regularnie, to nie będzie problemu z uzyskaniem takiej możliwości od banku. Wydaje się, że karencja jest bardzo interesującym i praktycznym rozwiązaniem. Wybór zależy jednak zawsze od nas.

Marzena Kazbieruk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam