Brak zdolności kredytowej to nie problem

2014-05-30 12:14:00

Zdolność kredytowa oraz pozytywna historia kredytowa czynią wnioskującego o kredyt wiarygodnym klientem dla banku. A co zrobić z problemem braku zdolności kredytowej?

Bannki raczej nie udzielają kredytów osobom nieposiadającym zdolności kredytowej. Taka jest zasada i banki jej przestrzegają. Chodzi o wszystkie rodzaje kredytów, nie tylko o kredyty gotówkowe. Czy jednak mimo wszystko istnieje możliwość ominięcia tej reguły?

Zdolność kredytowa

Kredyt bez zdolności kredytowej jest zawsze problemem i bardzo trudno będzie go ominąć. Obecnie pracodawcy zatrudniają pracowników w ten sposób, aby jak najmniej obciążać budżety firmowe. Jak twierdzą analitycy finansowi, dla firm ważne jest, aby płaca zasadnicza była jak najniższa. Oficjalnie pracownik zarabia niewiele, ale więcej dostaje poza umową. Różne są formy takiej gratyfikacji finansowej: prowizje, premie, tzw. umowy śmieciowe uznawane w jednych bankach, ale w innych już niekoniecznie.

Dla banku ważne są regularne dochody, które co miesiąc wpływają na konto potencjalnych kredytobiorców, nie zaś np. dochody z tzw. szarej strefy, czyli pieniądze zarabiane nielegalnie. W tym ostatnim wypadku raczej trudno będzie uzyskać zdolność kredytową. Nie należy liczyć też na to, że uda się zmanipulować bank, dostarczając choćby nieprawdziwe zaświadczenia o zarobkach. Po pierwsze, pracodawca nigdy się na to nie zgodzi, aby podawać nieprawdziwe dane. Po drugie, banki zawsze weryfikują takie informacje lub żądają dodatkowych dokumentów.

Wpływ zobowiązań finansowych na zdolność kredytową

Jeżeli chodzi o kredyty hipoteczne, to banki są wyjątkowo dokładne w weryfikacji zdolności kredytowej osób zainteresowanych takimi kredytami. Trzeba mieć świadomość, że banki różnie obliczają zdolność kredytową klientów. Nie ma jednego sprawdzonego instrumentu na wykonanie tej operacji. Warto pamiętać, że każde zobowiązanie finansowe zmniejsza zdolność kredytową. Po zamknięciu wszystkich zobowiązań finansowych wzrośnie zdolność kredytowa. Przykładem jest wcześniejsza spłata zadłużenia wynikającego z kart kredytowych, limitów debetowych czy pożyczek gotówkowych. Jednakże czasami może się to okazać niewystarczające albo wręcz niemożliwe. Wówczas można dołączyć do kredytu hipotecznego kogoś z rodziny, np. ojca lub matkę, jeżeli wyrażą na to zgodę.

Instytucje pozabankowe

Można zwiększyć zdolność kredytową, ale nie uda się zatuszować jej braku. Banki wnikliwie badają zdolność kredytową i pozytywną historię kredytową. Jeżeli te dwa warunki nie zostaną spełnione, klient nie może liczyć na kredyt. Może natomiast starać się o niego w instytucjach pozabankowych, które nie są już tak rygorystyczne w udzielaniu kredytów, są za to bardzo drogie i nie warto zaprzątać sobie nimi głowy.

Marzena Kazbieruk