Jak nie wpaść w pułapkę finansową karty kredytowej

2014-06-18 12:06:00

Korzystanie z karty kredytowej może być niebezpieczne. Wyjaśniamy, w jaki sposób najskuteczniej uniknąć pułapki finansowej.

Karta kredytowa jest bardzo popularne i wygodne źródło finansowania. Możemy przy jej pomocy płacić w Internecie i w stacjonarnych punktach usługowo-handlowych. Osoby, które wiedzą, jak korzystać z karty kredytowej, zapewniają sobie dostęp do bardzo wygodnego w użytkowaniu kredytu. Ci, którzy jednak nie przestrzegają kilku istotnych zasad, mogą natomiast wpaść w pułapkę finansową.

Aby nie wpaść w pętlę zadłużenia z kartą kredytową, trzeba pamiętać o tym, że ten produkt został stworzony do płatności bezgotówkowych. Jeśli będziemy używać karty właśnie w ten sposób, to otrzymamy dostęp do nieoprocentowanego limitu kredytowego. Gdy zaś użyjemy karty kredytowej w bankomacie, to oczywiście uda nam się wypłacić gotówkę, tyle że trzeba będzie zapłacić od niej odsetki, a czasami też prowizję za podjęcie gotówki.

W przypadku karty kredytowej należy też uważać na przelewy z jej rachunku. Niektóre banki traktują takie przelewy jako operacje gotówkowe. Oczywiście nie wszystkie do nich tak podchodzą, ale lepiej zawczasu to sprawdzić niż później być zmuszonym do zapłacenia odsetek od przelewu.

Kolejną istotną kwestią jest nieprzekraczanie okresu bezodsetkowego. Banki oferują przy kartach kredytowych okresy bezodsetkowe o długości od 50 do 61 dni. Co istotne, 31 dni to okres rozliczeniowy, a reszta czasu jest przeznaczona na spłatę kredytu. Okres bezodsetkowy to czas na spłacenie pożyczonych pieniędzy. Jeśli zwrócimy je w wyznaczonym terminie, to zaciągnięty kredyt nic nas nie będzie kosztował. W sytuacji, gdy uregulujemy w okresie rozliczeniowym tylko część naszego zadłużenia, bank naliczy nam odsetki od wykorzystanej kwoty. Grace period (okres bezodsetkowy) liczony jest od początku okresu rozliczeniowego. To właśnie pomyłki przy pojmowaniu zasad funkcjonowania grace period najczęściej wkręcają konsumentów w problemy finansowe.

Dwie ostatnie rzeczy, które mogą nas wpędzić w pułapkę finansową, to spłacanie tylko kwoty minimalnej oraz przekraczanie przyznanego limitu. Pierwsza opcja grozi tym, że spłacając tylko odsetki od długu wydłużamy rozliczenie salda całego zadłużenia. To oczywiście wpływa na zwiększenie kosztów i w bardzo małym stopniu nam pomaga pozbyć się zobowiązania. Pułapka związana z przekraczaniem limitu problem polega zaś na tym, że za dodatkowo pożyczone pieniądze bank doliczy nam sowitą prowizję.

Jeśli będzie unikać wyżej opisanych zachowań, to unikniemy pułapki finansowej, w jaką może wplątać nas korzystanie z karty kredytowej.

Marzena Kazbieruk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam