Jak znaleźć odpowiedni kredyt inwestycyjny

2014-05-26 17:50:00

Ostatnie lata nie były najlepszym okresem na rozpoczynanie nowych inwestycji. Czy teraz przedsiębiorcy są mniej wstrzemięźliwi, a banki bardziej otwarte na udzielanie kredytów inwestycyjnych dla firm?

Przedsiębiorcy nadal są bardzo ostrożni w planowaniu nowych inwestycji, a banki niezbyt skore do pożyczania pieniędzy – chyba że inwestycje są już w toku, wówczas łatwiej o bankowe pieniądze. Nie ulega jednak wątpliwości, że planowanie przez firmy nowych czy też dokończenia bieżących inwestycji rozpoczyna się od szukania środków na ten cel. Najczęściej środki te znajdują się w bankach. Niemal każdy bank ma w swojej ofercie kredyty inwestycyjne. Jaki będzie najodpowiedniejszy kredyt? To zależy już od firmy: od branży, typu inwestycji, ilości potrzebnych pieniędzy oraz najkorzystniejszych dla tej firmy kredytów. Najczęściej przedsiębiorcom potrzebne są środki finansowe na modernizację parku maszynowego czy linii produkcyjnych, rozbudowę hal produkcyjnych oraz na wdrażanie nowych technologii.

Oczywiście, w ofercie bankowej znajdują się kredyty inwestycyjne. Comperia.pl wskazuje na banki, w których są w tej chwili najkorzystniejsze oferty tego typu. Według zestawienia Comperia.pl najkorzystniej oferty są obecnie w PKO BP, który to bank oferuje Kredyt inwestycyjny MSP w wielu walutach, oprocentowany na 2,4 proc. z prowizją 1,5 proc. O kredyt ten mogą starać się nawet przedsiębiorcy, którzy dopiero rozpoczynają swoją działalność gospodarczą. Zaletą tej oferty jest karencja w spłacie kredytu nawet do 12 miesięcy od zakończenia realizacji inwestycji. Drugi w zestawieniu jest Idea Bank oferujący cztery swoje najlepsze produkty: Kredyt Deweloper, Kredyt ze wsparciem unijnym – oferta specjalna Kredytu na start w ramach PO RWP, Kredyt ze wsparciem unijnym – oferta specjalna Kredytu obrotowego ratalnego w ramach PO RWP oraz Kredyt inwestycyjny. We wszystkich przypadkach marża jest do negocjacji. Bank Millennium, trzeci w kolejności, oferuje Kredyt inwestycyjny w PLN z prowizją 1 proc, marżą do negocjacji, ale firma starająca się w tym banku o kredyt inwestycyjny powinna istnieć na rynku od co najmniej 12 miesięcy.

Inwestycje to podstawa funkcjonowania firm i utrzymania się na rynku. Jeżeli jakaś firma się nie rozwija, to się cofa i nie ma na rynku szans. Trzeba podkreślić, że banki udzielają kredytów inwestycyjnych najczęściej firmom już od jakiegoś czasu funkcjonującym na rynku. Należy pamiętać, że są branże, które mają większe szanse na kredyty inwestycyjne, i te z mniejszymi szansami. Zależy to od wielu czynników, m.in. od wspomnianego stażu, odpowiednich zabezpieczeń, zdolności kredytowych firm. Banki nie udzielą kredytu niewiarygodnym klientom. Przed podjęciem decyzji o staraniu się o kredyt najlepiej zbadać ofertę kredytową w bankach, z którymi przedsiębiorcy powiązani są interesami, czyli w bankach prowadzących ich sprawy finansowe.

Ilona Maciejuk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam