Jak obniżyć ratę kredytu hipotecznego?

2014-06-06 16:06:00

Kredyt hipoteczny to wydatek, który często staje się dla kredytobiorców dość uciążliwy. Jak zatem obniżyć ratę kredytu hipotecznego?

Kredyty hipoteczne zaciągane są na wiele lat. W trakcie ich spłacania warunki danego produktu finansowego mogą się zmienić na niekorzyść pożyczkobiorcy. Wzrost stóp procentowych może się przełożyć na wyższe oprocentowanie nominalne kredytu. W trakcie tak długiego okresu regulowania długu spłacający mogą również napotkać na inne kłopoty, jak utrata pracy czy obniżenie comiesięcznie uzyskiwanych dochodów. W takiej sytuacji dobrym rozwiązaniem będzie zmniejszenie wysokości raty kredytu hipotecznego. Jak to zrobić?

Dłuższy okres spłaty

Jednym z rozwiązań jest wydłużenie okresu spłaty. Jest to metoda, która wprawdzie sprawi, że wysokość odsetek regulowanych przez cały okres kredytowania wzrośnie, ale za to możliwe będzie uzyskanie dużo niższej raty. Należy pamiętać, że przy wydłużeniu okresu spłaty kredytu część banków może wymagać zapłacenia prowizji. Ponadto standardowym kosztem przy zmianach warunków kredytu hipotecznego, jest opłata za aneks do umowy kredytowej. Wydłużenie terminu spłaty kredytu hipotecznego to wyjście dla klientów, którzy zdają sobie sprawę, że ich problemy z uregulowaniem pożyczki będą miały charakter długotrwały.

Wakacje kredytowe

Prolongata, nazywana w bankach wakacjami kredytowymi, to rozwiązanie dla osób borykających się z czasowymi problemami ze spłatą pożyczki. Prolongata może dotyczyć zarówno całej raty, jak i części raty kapitałowej. Jeśli zawiesić można jedynie część kapitałową raty, to korzyści z takiego posunięcia będą ograniczone, szczególnie w początkowym okresie kredytowania. Wynika to z tego, że w tym czasie rata kapitałowa pożyczki jest niewielka. Wstrzymanie spłaty całej raty może być atrakcyjne dla klientów, z nieprzewidzianymi problemami finansowymi związanymi np. z utratą pracy lub chorobą.

Kredyt refinansowy

Innym sposobem na obniżenie raty kredytu mieszkaniowego może być uzyskanie kredytu refinansowego, który pozwala na zmniejszenie wysokości rat w zamian za wydłużenie okresu spłaty. Takie rozwiązanie może być atrakcyjne, szczególnie gdy skorzysta się z oferty konkurencyjnego banku. Wiele banków traktuje kredyty refinansowe jako sposób na pozyskanie klientów od konkurencji. Przy takich ofertach można liczyć na promocyjne warunki, np. zwolnienie z konieczności opłacenia całej prowizji za udzielenie nowego kredytu refinansowego lub negocjację warunków zobowiązania. 

Emilia Kasińska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam