Najtańszy kredyt hipoteczny w zasięgu ręki

2014-04-03 18:06:00

Znalezienie atrakcyjnego kredytu hipotecznego ułatwia spłatę zobowiązania. Jaki najtańszy kredyt jest w zasięgu ręki przeciętnego klienta?

Im tańszy kredyt mieszkaniowy, tym łatwiej go spłacać. Kredyt hipoteczny to z reguły długoterminowe zobowiązanie, więc niska rata w przeciwieństwie do wysokiej pozwala na znaczne odciążenie domowego budżetu w okresie regulowania pożyczki. W trakcie szukania odpowiedniej oferty warto przede wszystkim zwracać uwagę na promocje. Dzięki nim można otrzymać dużo niższe oprocentowanie lub zerową prowizję. W ofertach pakietowych istnieje szansa na obniżenie marży w zamian za wykupienie dodatkowego ubezpieczenia czy założenie w banku konta osobistego. Szacując koszty oferty pakietowej, może okazać się, że jest ona bardziej opłacalna od ofert standardowych.

Promocja a dodatkowe warunki

Z ofert promocyjnych nie zawsze mogą skorzystać wszyscy klienci. Bardzo często specjalne warunki kredytowania są kierowane do określonej grupy osób, zróżnicowanych np. pod względem wykonywanego zawodu lub uzyskiwanych zarobków. Większość ofert promocyjnych wymaga wykupienia dodatkowych produktów. Z reguły prawie zawsze warto uzyskać kredyt w ramach promocji. 

Niższe koszty kredytu

Nienaliczanie od kredytu prowizji, która jest najczęściej jednorazową opłatą od przyznanej sumy pieniędzy, może być sporą oszczędnością. Przeciętne prowizje przy kredytach mieszkaniowych wahają się od 1,5 do 3 proc. W przypadku zobowiązania w wysokości 500 tys. zł 2-procentowa marża wyniesie 10 tys. zł a 3-procentowa aż 15 tys. zł. Podobnie jest z marżą, która jest kolejnym elementem wliczającym się w koszty kredytu. O ile klient nie ma wpływu na WIBOR, będący jedną ze zmiennych decydujących o wysokości oprocentowania, o tyle wysokość marży może być negocjowana. Duże szanse na niższe marże mają klienci z dobrą zdolnością kredytową oraz kredytobiorcy decydujący się na oferty pakietowe lub promocyjne. Za wykupienie dodatkowych produktów bankowych z reguły można zmniejszyć wysokość marży.

Najtańszy kredyt na rynku

Z początkiem kwietnia 2014 r. jedne z najlepszych kredytów hipotecznych posiadają Deutsche Bank oraz BNP Paribas, które w ofertach promocyjnych nie naliczają prowizji. Marża banku w przypadku oferty pierwszego banku zaczyna się od 1,39 proc., a w przypadku drugiego - od 1,45 proc. Aby skorzystać ze specjalnych warunków kredytowania, klient jest zobowiązany do wykupienia dodatkowych produktów bankowych w postaci np. ubezpieczeń, ponadto jest zobligowany do otworzenia rachunku osobistego w instytucji udzielającej kredytu.

Renata Grochowska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam