Jak wybrać najkorzystniejszy kredyt hipoteczny?

2014-03-25 23:04:00

Wybór kredytu hipotecznego na dogodnych warunkach znacznie ułatwia jego spłatę. Jak wytypować najkorzystniejszy kredyt mieszkaniowy?

Wybranie taniego kredytu hipotecznego jest ważne, ponieważ tego typu zobowiązanie obliguje do długoterminowej spłaty. Średni czas regulowania kredytu hipotecznego wynosi od 25 do 30 lat. Zdecydowanie się na odpowiednią pożyczkę nie jest łatwe ze względu na szeroką ofertę produktów bankowych oraz różnorodność proponowanych warunków.

Nie tylko oprocentowanie się liczy

Klienci bardzo często, zestawiając poszczególne kredyty, kierują się jedynie oprocentowaniem nominalnym. Dobrze wiedzieć, że oprocentowanie to ważny element zobowiązania, ale nie jedyny. Zdecydowanie się na wsparcie finansowe w pierwszej instytucji, która udzieli kredytu przy określonej zdolności kredytowej, również nie jest najlepszym wyjściem, gdyż dana oferta może okazać się nieodpowiednia dla konkretnego klienta, co w przyszłości może utrudnić spłatę pożyczki.

Sprawdź też: Stopy procentowe spadają - marże kredytów hipotecznych będą rosnąć

Marża a WIBOR

Oprocentowanie to podstawowy parametr każdego zobowiązania kredytowego, który z reguły w znacznym stopniu wpływa na całkowity koszt kredytu mieszkaniowego. Wartość wskaźnika jest uzależniona od dwóch składowych, czyli stopy referencyjnej oraz marży banku. Marża to zwykle stały element umowy kredytowej, natomiast stopa referencyjna jest zmienna w okresie kredytowania i zależy od wskaźników takich jak WIBOR. Warto szukać ofert z jak najniższą marżą, której wysokość dobrze negocjować z bankiem.

Patrz na prowizję

Oprócz marży kluczowym elementem wpływającym na koszty kredytu mieszkaniowego jest prowizja. Jej wartość najczęściej waha się zwykle od 0 do 3 proc. i w większości przypadków jest opłatą jednorazową. Niektóre oferty zakładają możliwość doliczenia marży do raty kredytowej. Prowizja 0 proc. z reguły jest dostępna w ofertach promocyjnych. Decydując się na dodatkowe ubezpieczenie lub założenie konta w banku udzielającym finansowania, można zmniejszyć zarówno marżę, jak i prowizję.

Sprawdź też: 3 rodzaje ukrytych kosztów w umowach kredytowych

W przypadku ofert specjalnych warto porównać koszt wykupienia dodatkowych produktów bankowych w stosunku do możliwej do uzyskania obniżki prowizji. Im wyższa suma kredytu, tym bardziej opłacalne jest staranie się o niską prowizję, gdyż jej wartość jest liczona od łącznej kwoty kredytu hipotecznego. Zawsze warto również sprawdzić możliwość uzyskania wakacji kredytowych, co może być dodatkowym atutem umowy kredytowej, gdyż w razie czasowych problemów finansowych, można zawiesić spłatę kapitałowej części raty. Dobrze jest również poznać koszty związane z wcześniejszą spłatą zobowiązania.

Emilia Kasińska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam