Na restrukturyzacji kredytu możesz stracić

2014-04-07 12:06:00

Restrukturyzacja kredytu jest dla wielu osób koniecznością, ponieważ nie są w stanie wywiązywać się należycie z warunków umowy pożyczkowej. Na restrukturyzacji kredytu można jednak sporo stracić.

Coraz więcej Polaków miewa problemy ze spłatą rat zaciągniętych kredytów. Jedną z dróg, jaką może wybrać klient, jest restrukturyzacja kredytu.

Czym jest restrukturyzacja?

Najkrócej rzecz ujmując, restrukturyzacja długu to wprowadzanie zmian w pierwotnej formie umowy kredytowej, tak aby dopasować ją do nowych warunków, aktualnych możliwości finansowych klienta. Dzięki temu szybciej wyjdzie on z impasu i odzyska równowagę finansową. Pojawia się jednak pytanie, czy na restrukturyzacji kredytu można stracić. Odpowiedź nie jest jednoznaczna. Zwłaszcza że dla wielu osób restrukturyzacja to ostatnia deska ratunku przed windykacją, co oznacza, że nawet jeśli pojawiają się minusy takiej operacji, warto jednak wziąć ją pod uwagę.

Jeśli sytuacja finansowa klienta jest zła i nie daje on sobie rady ze spłatą kredytu, powinien wziąć pod uwagę tego typu rozwiązanie. Zmiana sytuacji klienta banku jest zazwyczaj nagła. Wynika często z utraty pracy lub niespodziewanej, długiej choroby. Jakie warunki umowy kredytowej podlegają restrukturyzacji? Teoretycznie wszystkie. Zależnie od tego, jakie warunki zaproponuje bank, ale samej restrukturyzacji można poddać zarówno termin płatności rat, wybierając najlepszy dzień miesiąca jako termin spłaty raty. Podobnie wysokość raty i okres spłaty pozostałego zobowiązania, a nawet oprocentowanie.

Straty wynikłe z restrukturyzacji

Na restrukturyzacji kredytu można jednak sporo stracić. Strata wiąże się głównie ze wzrostem odsetek, których liczba rośnie proporcjonalnie do wydłużonego czasu spłaty kredytu. Jednakże zmniejszenie comiesięcznych rat oraz wydłużenie okresu spłaty kredytu to podstawowe działania związane z restrukturyzacją kredytu.

Czasami wystarczy zmiana harmonogramu spłat kredytu na dogodniejszy dzień miesiąca. W pewnych warunkach banki zgadzają się również na tzw. wakacje kredytowe, co oznacza, że spłata raty zostaje zawieszona, np. na trzy miesiące. Może to być czas potrzebny klientowi na uporządkowanie spraw finansowych. Jedną z form restrukturyzacji kredytu jest też refinansowanie kredytu, czyli przeniesienie go do innego banku. Czynność tę przeprowadza się w sytuacji, gdy kredyt w innym banku będzie bardziej opłacalny.

Mimo że restrukturyzacja kredytu wiąże się ze zwiększeniem odsetek, jakie przyjdzie kredytobiorcy spłacić na rzecz banku, zawsze lepiej lepiej stracić na odsetkach, niż zostać poddanym windykacji.

Ilona Maciejuk