Wszystko, co powinieneś wiedzieć o scoringu BIK

2014-02-28 15:30:00

Każdy ubiegający się o kredyt musi zdać sobie sprawę z istnienia scoringu BIK. To między innymi na jego podstawie banki podejmują decyzję o udzieleniu pożyczki.

Podczas starania się o kredyt i spłacania go (lub nie) dana osoba podlega ocenie punktowej przez Biuro Informacji Kredytowej. Dzięki temu bank może oszacować ryzyko związane z pożyczaniem pieniędzy konkretnemu klientowi.

Czym jest scoring kredytowy BIK?

Scoring kredytowy oznacza punktową ocenę wiarygodności klienta, czyli pozwala określić ryzyko związane z pożyczeniem pieniędzy konkretnej osobie. Im więcej punktów BIk zdobyła, tym wyższa szansa, że banki zechcą udzielać jej kredytu, ponieważ teoretycznie jest bardziej wiarygodna. W Biurze Informacji Kredytowej scoring punktowy plasuje się w przedziale 192-631 punktów.

Jak to działa?

Ocena punktowa uzyskana w scoringu jest sumą wielu punktowanych cech lub zachowań. Przykładowo: jeśli ktoś terminowo spłacał wszystkie dotychczasowe raty, zdobędzie więcej punktów za punktualność niż osoba, która miała kilkutygodniowe lub miesięczne opóźnienia. Punkty można też zdobyć za nieprzekroczenie udzielonych przez bank limitów kredytowych. Nie bez znaczenia jest też liczba spłacanych kredytów, wysokość rat czy długość potencjalnych opóźnień.

Wykorzystywanie scoringu przez banki

Każdy bank wykorzystuje scoring do tego, by szybko i obiektywnie ocenić ryzyko kredytowe związane z klientem, który zgłosił się po kredyt. Dzięki scoringowi decyzja może zostać podjęta o wiele szybciej, gdyż wysoko punktowany klient jest bardziej wiarygodny, a ten, który nie zgromadził zbyt wielu punktów, dość szybko dowie się, że nie może liczyć na pożyczenie pieniędzy.

Co scoring daje klientom?

Solidny kredytobiorca, który rzetelnie spłacał wszystkie zobowiązania względem banków, dzięki wysokiemu scoringowi nie powinien mieć problemów z zawarciem kolejnych umów kredytowych. Każdy bank zechce współpracować z klientem, który daje większą gwarancję terminowych spłat.

Jak poprawić scoring?

Jeżeli występuje problem z wzięciem większego kredytu, to na początek warto kupić drobną rzecz na raty. Może to być nawet niedrogi produkt, choćby suszarka do włosów czy cokolwiek innego o wartości kilkuset złotych. Można także zacząć od limitu na koncie bankowym. Z tym raczej nie powinno być problemów, jeśli na rachunek wpływają regularne kwoty. Ważne, żeby zobowiązanie spłacać terminowo. Nie należy składać także zbyt często wniosków kredytowych, bowiem ich nadmierna ilość złożona w różnych instytucjach w bliskim czasie obniży scoring jeszcze bardziej.  

Marzena Kazbieruk