Czym jest dopłata MdM?

2014-02-28 20:31:00

Program Mieszkanie dla Młodych z początkiem 2014 r. zastąpił Rodzinę na Swoim. Czym jest dopłata MdM i czy warto z niej skorzystać?

Zgodnie z założeniami programu Mieszkanie dla Młodych gwarantuje pomoc finansową skierowaną do osób poniżej 35. roku życia w zakupie pierwszego lokum. Wsparcie dotyczy zarówno małżeństw, jak i osób, które prowadzą życie singla. Najwięcej dotacji mogą otrzymać osoby, które wychowują dzieci. Na czym dokładnie polega dopłata MdM?

Czym jest dopłata MDM?

Sama dopłata w ramach Mieszkania dla Młodych jest ostatnią transzą, którą za mieszkanie lub dom otrzymuje deweloper. Można to potraktować jako środki własne, które wpłaca się na zakończenie transakcji. Jeśli kredytobiorca otrzyma dodatkowe 5 proc. za urodzenie trzeciego lub kolejnego dziecka, wówczas może to być ujęte jako wcześniejsza spłata kredytu.

Co przy braku zdolności kredytowej?

Ustawa o MdM wyraźnie traktuje o tym, że jeżeli osoba posiada wkład własny, ale brak jej zdolności kredytowej, do umowy kredytowej mogą przystąpić dzieci, rodzice, rodzeństwo, małżonkowie rodzeństwa, teściowie, ojczym lub macocha nabywcy. Jeśli więc dany wnioskodawca nie jest w stanie otrzymać kredytu hipotecznego, może zwrócić się o pomoc do najbliższej rodziny. Ważny jest też fakt, że osoba wspomagająca nie staje się współwłaścicielem nieruchomości.

W jakim wieku może być współkredytobiorca?

W programie MdM ważne jest, aby główny nabywca nie ukończył 35. roku życia. Wiek osób, które pomagają wziąć kredyt, może być wyższy, ale taki, który bank akceptuje w swojej polityce kredytowej. Z reguły górna granica wieku osoby, która ubiega się o kredyt mieszkaniowy, waha się między 60. i 70. rokiem życia.

Czy z programu MdM można sfinansować remont?

W tym wypadku nie. Program Mieszkanie dla Młodych wspomaga jedynie kupno pierwszego domu lub mieszkania. Kwestię remontu trzeba rozwiązać na własną rękę. Podobnie w przypadku kupna miejsca parkingowego lub garażowego.

Dodatkowe 5 proc. za urodzenie dziecka

Jeżeli w przeciągu 5 lat od otrzymania kredytu kredytobiorcy urodzi się trzecie lub kolejne dziecko, otrzymuje on dodatkowe 5 proc. wsparcia finansowego. Wystarczy, że w czasie 6 miesięcy od narodzin potomka beneficjent złoży odpowiedni wniosek.

Wcześniejsza spłata

Co do samego programu Mieszkanie dla Młodych, to nie ma przewidzianych negatywnych skutków w razie nadpłacenia kredytu lub wcześniejszej jego spłaty. Jeśli jednak chodzi o umowę kredytową z bankiem, to zapis o prowizji za wcześniejszą spłatę może się pojawić. Dlatego też warto zwrócić uwagę na to, czy wybrany bank pobierze opłatę, jeżeli kredytobiorca zamknie kredyt przed terminem wyznaczonym w harmonogramie.

Marzena Kazbieruk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam