Karta kredytowa a grace period

2014-02-05 14:02:00

Posiadanie karty kredytowej wiąże się z koniecznością zapoznania się z zasadami funkcjonowania okresu bezodsetkowego, czyli tzw. grace period. Jest to niezwykle ważne dla użytkowników kart, bo umożliwia im korzystanie z tych instrumentów płatniczych bez konieczności ponoszenia kosztów odsetek za skorzystanie z limitu kredytowego.

Grace period to angielski termin techniczny, który na język polski można przetłumaczyć jako 'okres prolongaty'. Oznacza on czas, w którym klient banku może pożyczać pieniądze z karty kredytowej, nie musząc jednocześnie regulować odsetek. Trzeba na samym wstępie zaznaczyć, że grace period to kluczowy element w konstruowaniu oferty kart kredytowych przez banki. To właśnie za sprawą tego okresu bezodsetkowego karty stają się niezwykle atrakcyjnymi produktami kredytowymi.

Grace period karty kredytowej rozpoczyna się od początku okresu rozliczeniowego. Czas trwania takiego okresu równa się długości jednego miesiąca. Oprócz tego czasu w skład grace period wchodzi też okres spłaty zadłużenia, który następuje zaraz po zakończeniu okresu rozliczeniowego i trwa najczęściej od 20 do 30 dni. Główna zasada wyliczania czasu, jaki mamy na spłatę kredytu bez odsetek, polega na tym, że można tego dokonać całkowicie regulując zbowiązanie w trakcie tego okresu prolongaty. Może więc zadziać się na przykład tak, że już pierwszego dnia okresu rozliczeniowego pobraliśmy cały dostępny na karcie limit i wydaliśmy go na własne potrzeby. W dniu zakupu pozostaje nam więc na spłatę bez odsetek 30 dni (to zależy od długości aktualnego miesiąca kalendarzowego), wydłużony o dodatkowy czas (np. 26 dni) w kolejnym miesiącu kalendarzowym (okres bezodsetkowy). Jeśli uda nam się spłacić jednorazowo całość pożyczonej kwoty, to omija nas konieczność płacenia kosztów wynikających z oprocentowania wziętego kredytu.

Ważną informacją jest to, że grace period odnosi się jedynie do transakcji bezgotówkowych (choć od niedawna niektóre banki umożliwiają także korzystanie z przywileju także podczas wypłat gotówki z bankomatów). Jeśli wykonujemy transakcje gotówkowe, to większość banków zobowiąże nas do zapłacenia odsetek.

Grace period to element, z którego istnienia powinni zdawać sobie sprawę wszyscy użytkownicy kart kredytowych. Wiedza o długości okresu rozliczeniowego oraz okresu spłaty zadłużenia bez odsetek jest wiedzą podstawową dla każdego właściciela karty, ponieważ jeśli będziemy przestrzegać reguł ustalonych przez bank, to skorzystanie z kredytu (bo tym w praktyce jest korzystanie z karty kredytowej) nie będzie nas nic kosztować.

Marzena Kazbieruk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam