Jak posługiwać się rankingami kredytów mieszkaniowych?

2014-02-12 12:08:00

W znalezieniu najlepszego kredytu mieszkaniowego może nam pomóc ranking kredytów. Dzięki niemu sprawdzimy i porównamy najważniejsze szczegóły ofert. Jak wykorzystać możliwości rankingów kredytowych?

Kredyt mieszkaniowy to zobowiązanie na bardzo długi okres. Jeśli nie uda nam się spłacić zadłużenia przed terminem, może trwać ono nawet 25-35 lat. Raty kredytów mieszkaniowych to spore obciążenie dla domowego budżetu. Warto się postarać, o jak najmniej kosztowny kredyt, przekłada się to bowiem na wysokość miesięcznej raty. Porównanie wielu ofert to jednak czasochłonne zadanie. Znacznym ułatwieniem może być skorzystanie z rankingów kredytów mieszkaniowych.

Czego dowiemy się z rankingu kredytów?

Rankingi poszczególnych rodzajów kredytów publikowane są regularnie przez gazety oraz portale poświęcone tematyce finansowej. W rankingu sprawdzimy wysokość możliwych do uzyskania rat oraz to, jak kształtuje się oprocentowanie i łączne koszty kredytów. Przy analizowaniu rankingów warto brać pod uwagę, że najniższe koszty mają często kredyty udzielane na promocyjnych warunkach. Z takich kredytów można skorzystać jedynie na pewnych zasadach. Nie wszyscy klienci są w stanie spełnić te warunki. Kredyty udzielane na promocyjnych warunkach bywają kierowane do pewnych grup zawodowych, a czasem z możliwością ich uzyskania wiąże się posiadanie określonej zdolności kredytowej. Warto zaznaczyć, że do popularnych kredytów mieszkaniowych zaliczają się te w wersji pakietowej, gdzie niezbędne bywa wykupienie dodatkowych produktów w banku.

Dopasowanie oferty kredytu do własnych potrzeb

Rankingi kredytów zwykle pozwalają na segregowanie ofert według pewnych kryteriów. W ten sposób można selekcjonować kredyty ze względu na wysokość marży narzucanej przez bank, wysokość prowizji bankowych czy łączne koszty. Taka selekcja pozwala wykluczyć te, które nie spełniają oczekiwań klientów. Planując wcześniejszą spłatę, warto szukać ofert takich kredytów mieszkaniowych, w których nie trzeba płacić prowizji za ich uzyskanie ani prowizji za wcześniejszą spłatę.

Ranking kredytów mieszkaniowych i indywidualne możliwości finansowe

Ranking kredytów wskazuje najlepsze oferty kredytów mieszkaniowych wybrane według określonych kryteriów. Z takich kredytów nie każdy klient może skorzystać. Wynika to z faktu, że bank ustala poszczególne warunki pod indywidualne możliwości finansowe klienta na podstawie jego zdolności kredytowej oraz historii kredytowej - brak historii kredytowania czy niska zdolność kredytowa znacznie ogranicza liczbę ofert. Przy dobrej zdolności kredytowej wiele elementów oferty można negocjować, choćby marżę. Szczegóły warunków kredytu mieszkaniowego zawsze należy ustalać indywidualnie z bankiem.

Renata Grochowska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam