Sprawdź, ile dostaniesz kredytu na rozwój firmy

2014-01-31 11:40:00

Niskie koszty kredytów sprawiają, że korzystanie z pożyczek na inwestycje jest szczególnie opłacalne dla firm. Kredyty na rozwój przedsiębiorstwa dzięki atrakcyjnemu oprocentowaniu są łatwiejsze do sfinansowania, a banki zwiększają dostępność do tego typu produktów. Przykładem - oferta banku PKO BP.

Kredyt na rozwój firmy może mieć różny charakter. Jednym ze sposobów jego wykorzystania są inwestycje. Atutem kredytów inwestycyjnych jest możliwość uzyskania długiego okresu kredytowania, który może wynieść nawet 20 lat. Specjalnym rodzajem inwestycyjnych produktów bankowych są kredyty technologiczne, które mają służyć rozwojowi technologicznemu produkcji. Zobowiązania tego typu są udzielane przede wszystkim na wdrażanie nowych technologii. Specyficznym instrumentem finansowym jest również kredyt pomostowy wykorzystujący środki z dotacji unijnych. Kredyty pomostowe pozwalają na sfinansowanie działań nawet przedsiębiorstwom, które nie mają wystarczającego budżetu na rozpoczęcie inwestycji.

Obniżki stóp procentowych korzystne dla firm

Kolejne obniżki stóp procentowych ze strony RPP sprawiły znaczny spadek wskaźnika WIBOR, będącego podstawą zmiennego oprocentowania kredytów bankowych. Instytucje zapewniają elastyczne warunki kredytowania, choć na najniższą marżę (która znacznie wpływa na całkowity koszt pożyczki) mogą liczyć jedynie firmy w dobrej sytuacji finansowej. Przy mniejszych kwotach możliwe jest uzyskanie dodatkowych pieniędzy bez określania ścisłego celu na jaki mają być przeznaczone dodatkowe środki. Sporo ofert banków pozwala na sfinansowanie do 100 proc. inwestycji.

Kredyt na inwestycje w polskich bankach

Jedna z największych instytucji bankowych w Polsce, jaką jest PKO BP, oferuje klientom różne rodzaje pożyczek z przeznaczeniem na rozwój firm. Do małych i średnich przedsiębiorstw bank kieruje kredyt inwestycyjny z negocjowaną kwotą maksymalną. Uzyskane pieniądze mogą być spożytkowane na inwestycje związane z prowadzoną działalnością gospodarczą lub rolniczą. Firma może wnioskować o niego już od pierwszego dnia po rozpoczęciu prowadzenia działalności gospodarczej.

Kredyty z dopłatami

W PKO BP firmy mogą również liczyć na kredyt współfinansujący projekt z dofinansowaniem UE. Z kredytu współfinansującego mogą skorzystać realizatorzy programów unijnych. Kredyt pomostowy zapewnia finansowanie inwestycji współfinansowanych ze środków UE. Firma może uzyskać do 100 proc. kwoty dotacji. PKO BP w ramach współpracy z Bankiem Rozwoju Rady Europy oferuje również linie kredytowe. Te produkty finansowania są dedykowane małym i średnim firmom prywatnym z przeznaczeniem na inwestycje. Przedsiębiorstwa mogą uzyskać nawet 2 mln zł na finansowanie projektów inwestycyjnych, jak maszyny, urządzenia, pojazdy, sprzęt IT oraz modernizację, budowę remont lub zakup budynków związanych z realizowaną inwestycją.

Emilia Kasińska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam