Firmy jednoosobowe też mają szansę na kredyt hipoteczny

2014-01-17 13:00:00

Sprawdzamy, z jakimi korzyściami oraz restrykcjami spotkają się osoby prowadzące firmy jednoosobowe ubiegające się o kredyt hipoteczny.

Szanse na pozyskanie kredytu hipotecznego przez osobę prowadzącą firmę jednoosobową zależą od kilku zmiennych. Dużą rolę w procesie oceny zdolności kredytowej konsumenta odgrywa rodzaj wykonywanej przez niego pracy. Banki preferują klientów reprezentujących wolne zawody oraz profesje zaufania publicznego. Takim osobom instytucje finansowe zaproponują kredyt hipoteczny nawet po trzech miesiącach od rozpoczęcia prowadzenia przez nich własnych działalności gospodarczych. Pozostali przedsiębiorcy mogą rozpocząć starania o finansowanie po upływie z reguły co najmniej 6 miesięcy od założenia przedsiębiorstwa. Osoba prowadząca firmę, działającą na rynku przez rok może już przebierać w ofertach kredytów hipotecznych. Jedynie nieliczne banki ustalają minimalny okres działania firmy na więcej niż dwanaście miesięcy.

Sprawdź też: Kredyt hipoteczny na działalność gospodarczą krok po kroku

Osobom zatrudnionym na etacie banki zazwyczaj chętniej zaproponują możliwość skorzystania z kredytu, a w dodatku warunki dedykowane etatowcom mogą być znacznie korzystniejsze niż w przypadku tych, na jakie będą mogli liczyć klienci prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą. Uzyskanie kredytu hipotecznego w takiej sytuacji nie jest niemożliwe, ale nie należy do najłatwiejszych. Banki wymagają wówczas dopełnienia większej ilości formalności w zakresie dokumentowania dochodów, co wydłuża procedurę przyznawania pożyczki. Niezbędnymi dokumentami są zaświadczenie uzyskane z urzędu skarbowego oraz ZUS o niezaleganiu z płatnościami. Nie bez znaczenia jest także forma rozliczania się z podatków. W dogodnym położeniu są firmy korzystające z księgi przychodów i rozchodów. Nieco trudniej mają przedsiębiorcy rozliczający się na podstawie karty podatkowej, a w najgorszej sytuacji są osoby, które za podstawę rozliczeń wybrały ryczałt ewidencjonowany - w ich przypadku schemat obliczania dochodu, jaki pozostaje miesięcznie do dyspozycji wnioskodawcy jest dla samych wnioskodawców najmniej korzystny.

Sprawdź też: Ile wynosi oprocentowanie kredytów hipotecznych dla firm?

Przedsiębiorstwa stosujące różnego rodzaju odliczenia od podatków, czyli poszukujące rozwiązań pozwalających na obniżenie wysokości kwot będących podstawą opodatkowania, mogą mieć problem z otrzymaniem pieniędzy z banku, dla którego bardzo ważna jest stabilność zarobków wnioskodawcy. Osoba prowadząca firmę płacąca wysokie podatki jest paradoksalnie bardziej wiarygodnym klientem. Wahania zarobków w skali 30-40 proc. z miesiąca na miesiąc znacznie zmniejszają szanse na udzielenie kredytu hipotecznego. Banki wyliczają zdolność kredytową firmy najczęściej na podstawie zeznań podatkowych z ostatniego roku.

Podobnie jak osoby fizyczne pracujące na etacie, właściciele firm jednoosobowych znacznie łatwiej otrzymają kredyt, jeśli dysponują odpowiednio dużym wkładem własnym. Nawet niższa zdolność kredytowa i mniej stabilne dochody przy dużym wkładzie własnym często umożliwiają uzyskanie finansowania. Przy niższych zarobkach i minimalnym wkładzie własnym bank może wymagać przedstawienia dodatkowych zabezpieczeń spłaty kredytu. W ofertach takich kredytów hipotecznych można również spotkać się z wyższą marżą lub wyższą prowizją.

Renata Grochowska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam