Czy można skonsolidować kartę kredytową?

2014-04-15 20:13:00

Karta kredytowa to instrument finansowy, który pozwali na optymalizację wydatków, jednak czasem doprowadza do nadmiernego zadłużenia się przez jej posiadacza. Czy w razie problemów z jej spłatą można zadłużenie na takiej karcie skonsolidować?

Karta kredytowa to rodzaj karty płatniczej, która posiada określony limit kredytowy. Jako posiadacz takiej karty, dokonując nią różnych transakcji, obciążamy ten limit. Karty tego typu wydawane są przez większość banków i co ciekawe, nie musimy posiadać konta osobistego w danym banku, aby wyrobić tam kartę kredytową. Karta tego typu to instrument kredytowy, który pozwala nam zaciągać wygodną i szybką pożyczkę. Jest ona pod wieloma względami lepsza od tradycyjnej pożyczki gotówkowej. Po pierwsze, karta jest wygodniejsza - gotówka dostępna jest na wyciągnięcie ręki wtedy, kiedy jest nam potrzebna. Po drugie, przysługuje nam jako posiadaczom karty tzw. okres bez odsetek (grace period). Kiedy spłacimy w określonym przez bank terminie swój dług, nie będą naliczone żadne odsetki za podjętą kwotę. Jeśli zaś spłata nastąpi po okresie bezodsetkowym, to będziemy musieli zapłacić koszty obsługi kredytu wynikające z jego oprocentowania. Można pokusić się o stwierdzenie, że to właśnie ze względu na grace period Polacy chętnie decydują się na kartę kredytową.

Karta kredytowa to ciekawa alternatywa dla pożyczki lub kredytu gotówkowego. Niemniej jednak, jak to bywa z instrumentami kredytowymi, mogą przytrafić się nam problemy ze spłatą jej limitu. W takich sytuacjach należy jak najszybciej uregulować zadłużenie po to, aby uniknąć wysokich odsetek, które zaczynają być naliczane, gdy spłacamy dług po wyznaczonym terminie. Jeśli jako posiadacz karty kredytowej widzimy, że spłata limitu karty kredytowej z poprzedniego miesiąca będzie trudna, warto zastanowić się nad jej konsolidacją i zamknięciem, żeby dostępny limit nie kusił przy następnych zakupach.

Konsolidacja długów kojarzy się najczęściej z kredytami. Istnieje jednak możliwość konsolidowania w jedną ratę kredytową naszych zależności płatniczych z karty kredytowej. Jest to bardzo praktyczne rozwiązanie, które pozwoli nam uregulować w czasie całość zadłużenia. W przypadku karty kredytowej bowiem wystarczy, że będziemy spłacać same naliczone przez bank odsetki - kapitał może być więc niespłacany nawet miesiącami - zadłużenie nie będzie wówczas w ogóle maleć. Spłacenie i rozwiązanie umowy o kartę na pewno ułatwi nam zapanowanie nad zaistniałą sytuacją.

Podsumowując, istnieje możliwość konsolidacji karty kredytowej i jeśli tylko mamy problemy ze spłatą jej limitu, to warto właśnie na nią się zdecydować. Jest to rozwiązanie stworzone z myślą o takich sytuacjach.

Marzena Kazbieruk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam