Nie masz zdolności kredytowej? Weź kredyt konsolidacyjny!

2014-09-26 09:09:13

Na problemy ze zdolnością kredytową jest tylko jedno rozwiązanie – kredyt konsolidacyjny.

Zdolność kredytowa to wskaźnik, którym posiłkują się wszystkie banki, zanim zdecydują się wydać decyzję kredytową. Zdolność kredytowa zależy od wielu czynników i jeśli chcemy dowiedzieć się wcześniej, czy możemy liczyć na korzystny kredyt, to warto o nią zadbać. W sensie technicznym zdolność kredytowa oznacza to wypadkowa naszych aktualnych zarobków i wydatków (głównie kredytowych). Dzięki wyliczeniu jej szacowana jest nasza wypłacalność i zdolność do regulowania należności.

Osoby, które mają problem ze zdolnością kredytową, często zastanawiają się, jak ją poprawić. Zwykle chodzi tu o osoby spłacające już kilka kredytów i mające problemy z regulowaniem rat. W takiej sytuacji powinniśmy się jak ognia wystrzegać zaciągania nowych kredytów i pożyczek po to, aby spłacać w terminie nasze stare zobowiązania, poszerzając krąg posiadanych długów. Takie zachowanie to prosta droga do wpadnięcia w pętlę kredytową. Zamiast takiego desperackiego kroku warto jest pomyśleć o opcji, która pomoże nam z wypłacalnością. Jest nią kredyt konsolidacyjny, czyli połączenie posiadanych kredytów w jedno zobowiązanie.

Kredyty konsolidacyjne to instrumenty finansowe oferowane przez niemal wszystkie banki. Polegają one na tym, że bank łączy kilka kredytów w jeden i tym samym znacznie ułatwia spłatę kredytobiorcy. W przypadku kredytów konsolidacyjnych łączyć można kredyty hipoteczne, gotówkowe, a nawet zadłużenie na karcie kredytowej. Nie chodzi tu jednak tylko o zrobienie z kilku rat jednej. To nie byłoby tak efektywne. W parze z fizyczną konsolidacją idzie obniżenie wysokości raty miesięcznej i jednoczesne przedłużenie okresu spłaty. W ten sposób kredytobiorca uzyskuje chwilę wytchnienia i nie musi się martwić o to, że nie uda mu się zebrać odpowiednich środków do spłacenia swoich zobowiązań.

Podsumowując, w sytuacjach trudnych, gdy mamy problemy ze zbyt niską zdolnością kredytową, najlepszym rozwiązaniem wydaje się być kredyt konsolidacyjny, czyli produkt, który powstał po to, aby rozwiązywać właśnie takie trudności.

Ilona Maciejuk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam