Nie masz zdolności kredytowej? Weź kredyt konsolidacyjny!

2014-09-26 09:09:13

Na problemy ze zdolnością kredytową jest tylko jedno rozwiązanie – kredyt konsolidacyjny.

Zdolność kredytowa to wskaźnik, którym posiłkują się wszystkie banki, zanim zdecydują się wydać decyzję kredytową. Zdolność kredytowa zależy od wielu czynników i jeśli chcemy dowiedzieć się wcześniej, czy możemy liczyć na korzystny kredyt, to warto o nią zadbać. W sensie technicznym zdolność kredytowa oznacza to wypadkowa naszych aktualnych zarobków i wydatków (głównie kredytowych). Dzięki wyliczeniu jej szacowana jest nasza wypłacalność i zdolność do regulowania należności.

Osoby, które mają problem ze zdolnością kredytową, często zastanawiają się, jak ją poprawić. Zwykle chodzi tu o osoby spłacające już kilka kredytów i mające problemy z regulowaniem rat. W takiej sytuacji powinniśmy się jak ognia wystrzegać zaciągania nowych kredytów i pożyczek po to, aby spłacać w terminie nasze stare zobowiązania, poszerzając krąg posiadanych długów. Takie zachowanie to prosta droga do wpadnięcia w pętlę kredytową. Zamiast takiego desperackiego kroku warto jest pomyśleć o opcji, która pomoże nam z wypłacalnością. Jest nią kredyt konsolidacyjny, czyli połączenie posiadanych kredytów w jedno zobowiązanie.

Kredyty konsolidacyjne to instrumenty finansowe oferowane przez niemal wszystkie banki. Polegają one na tym, że bank łączy kilka kredytów w jeden i tym samym znacznie ułatwia spłatę kredytobiorcy. W przypadku kredytów konsolidacyjnych łączyć można kredyty hipoteczne, gotówkowe, a nawet zadłużenie na karcie kredytowej. Nie chodzi tu jednak tylko o zrobienie z kilku rat jednej. To nie byłoby tak efektywne. W parze z fizyczną konsolidacją idzie obniżenie wysokości raty miesięcznej i jednoczesne przedłużenie okresu spłaty. W ten sposób kredytobiorca uzyskuje chwilę wytchnienia i nie musi się martwić o to, że nie uda mu się zebrać odpowiednich środków do spłacenia swoich zobowiązań.

Podsumowując, w sytuacjach trudnych, gdy mamy problemy ze zbyt niską zdolnością kredytową, najlepszym rozwiązaniem wydaje się być kredyt konsolidacyjny, czyli produkt, który powstał po to, aby rozwiązywać właśnie takie trudności.

Ilona Maciejuk