Planujesz remont? Pomyśl o kredycie hipotecznym

2013-12-20 07:32:00

Wydatki związane z remontem domu bądź mieszkania nierzadko wiążą się z koniecznością pozyskania dodatkowego finansowania. Jakie produkty ma nam do zaoferowania bank oraz które z nich okażą się dla nas najkorzystniejsze?

Remont domu z reguły jest sporym wyzwaniem finansowym. W przypadku niewielkiego mieszkania wiąże się z wydatkami rzędu kilku tysięcy złotych, lecz gdy planujemy odnowienie lub przebudowę domu, koszty wzrastają nawet do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Pieniądze na ten cel można dość łatwo pozyskać, decydując się na wsparcie finansowe z banku. Rynek finansowy oferuje nam różne formy pożyczek od kredytów gotówkowych po specjalne hipoteczne remontowe.

Kredyt hipoteczny na mały remont? 

Jeśli wydatki związane z remontem nie przekroczą kilku tysięcy złotych, zaciągnięcie na ten cel kredytu hipotecznego nie jest najlepszym pomysłem. Przy takich kosztach, zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie standardowy kredyt gotówkowy, choćby z tego względu, że kredyty konsumpcyjne znacznie łatwiej pozyskać. Nie trzeba przy nich zaprzątać sobie głowy taką ilością formalności, jaką spotykamy w przypadku kredytów hipotecznych. Przy odpowiedniej zdolności kredytowej pożyczkę gotówkową możemy dostać niemal do ręki. Kolejnym atutem wspomnianego produktu bankowego jest to, że tego typu finansowanie możemy przeznaczyć na dowolny cel.

Duży remont, duże wydatki

W przypadku remontu generalnego, zaciągnięcie kredytu hipotecznego niesie za sobą sporo korzyści. Przede wszystkim ta forma kredytowania, umożliwia nam uzyskanie dużej kwoty pieniędzy - pożyczenie kilkudziesięciu tysięcy złotych na remont domu nie stanowi większego problemu. Otrzymanie takiego samego kredytu bez zabezpieczenia jest często zwyczajnie niemożliwe. Kolejnym atutem kredytu mieszkaniowego jest jego niskie oprocentowanie. W stosunku do kredytów konsumpcyjnych różnice wynoszą kilka procent nie tylko w wysokości oprocentowania nominalnego, ale także w całości kosztów kredytu, które określa RRSO.

Jakie kwoty możemy pożyczyć na remont?

Jeśli decydujemy się na finansowanie remontu domu z kredytu hipotecznego, możemy liczyć na co najmniej kilkadziesiąt tysięcy złotych. Suma, jaką będziemy mogli uzyskać, zależy przede wszystkim od wartości nieruchomości. Kolejnym elementem, wpływającym na wysokość kredytu hipotecznego jest posiadana przez konsumenta zdolność kredytowa.

Korzyści, które niesie za sobą kredyt hipoteczny

Kredyt hipoteczny to przede wszystkim niskie koszty, wynikające z silnego zabezpieczenia w postaci hipoteki. Kolejnym atutem tej formy finansowania jest możliwość dostosowania raty do swoich możliwości finansowych. Okres kredytowania przy zobowiązaniu mieszkaniowym wynosi co najmniej kilkanaście lat, co pozwala na ustalenie niskiej miesięcznej raty zadłużenia.

Koszty związane z kredytem hipotecznym

Nie można zapominać, że kredyt hipoteczny wiąże się również z kosztami. Po pierwsze, trzeba zapłacić za wycenę nieruchomości. Do dodatkowych opłat należy wliczyć również ubezpieczenia domu, na który zaciągamy kredyt - banki wymagają ubezpieczenia kredytu zaciąganego na kilkadziesiąt lat. Kolejne wydatki związane są z dokonaniem wpisów do ksiąg wieczystych.

Wybierając formę finansowania planowanego remontu, warto pamiętać, że kredyt hipoteczny to optymalne rozwiązanie dla klientów, którzy zamierzają przeznaczyć na odnowienie domu czy mieszkania relatywnie duża sumę pieniędzy. Decyzję o metodzie finansowania tego przedsięwzięcia należy, oczywiście, bardzo dokładnie przemyśleć.

Tomasz Słupczyński

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam