Jak rozumieć okres bezodsetkowy?

2013-12-16 14:00:00

Klienci planujący nabycie karty kredytowej zadają sobie wiele pytań na temat walorów oraz kosztów tego produktu bankowego. Jakie zalety mu towarzyszą oraz czym jest związany z nim okres bezodsetkowy?

Do głównych korzyści płynących z posiadania karty kredytowej należy szybki i łatwy dostęp do dodatkowych środków finansowych, udostępnianych nam przez bank. Fundusze są przyznawane w formie znajdującego się na karcie limitu, z którego można skorzystać w dowolnej chwili. Posiadając kartę kredytową, możemy liczyć na uniknięcie konieczności opłacenia odsetek od pobranych za jej pomocą pieniędzy, na co pozwala nam ustanowiony przy karcie okres bezodsetkowy. Jak sama nazwa wskazuje, w czasie trwania tego okresu od kwoty pobranej z limitu karty nie są naliczane odsetki. Dzięki możliwości uniknięcia kosztów oprocentowania, okres bezodsetkowy czyni karty kredytowe tańszym rozwiązaniem zarówno w porównaniu do chwilówek oferowanych przez prywatne firmy pożyczkowe, jak i bankowych kredytów gotówkowych.

Kiedy i na jakich zasadach funkcjonuje okres bezodsetkowy?

Z okresu bez odsetek korzystamy przy realizowaniu transakcji bezgotówkowych. Czas jego trwania wynosi od 50 do nawet 61 dni i jest dzielony na okres rozliczeniowy (najczęściej około 30 dni) oraz tzw. grace period (w przybliżeniu 25 dni). Grace period, czyli czas doliczany do minionego okresu rozliczeniowego, kończy się wraz z terminem wymagalności spłaty zadłużenia. Jeśli zaciągnięty kredyt uregulujemy przed upływem terminu określonego w umowie, nie będziemy ponosili żadnych odsetek od pożyczonej kwoty.

Kluczem do zrozumienia zasad rządzących okresem bezodsetkowym jest poznanie rodzajów transakcji dokonywanych za pomocą karty kredytowej. Przede wszystkim przy jej użyciu możemy realizować płatności bezgotówkowe, czyli wszelkie wydatki niewymagające wypłacania gotówki. Taki sposób zapłaty spotykamy np. dokonując zakupów przez Internet bądź regulując należności za produkty oraz usługi w sklepach z wykorzystaniem terminali płatniczych. Transakcje gotówkowe to wypłaty z bankomatów.  

Wyjątki przy podziale transakcji realizowanych kartą kredytową

Rozważając przynależność danej transakcji do form gotówkowych lub bezgotówkowych, warto zwrócić uwagę na przelewy dokonywane z rachunku karty kredytowej. W większości instytucji finansowych, tego rodzaju płatności traktowane są jako bezgotówkowe, ale w niektórych przypadkach są uznawane za formy gotówkowe i wówczas okres bezodsetkowy dla kwoty wydawanej w ten sposób nie będzie obowiązywał.

Okres bezodsetkowy jest rozwiązaniem, z którego warto skorzystać w przypadku, gdy potrzebujemy szybkiego zastrzyku gotówki, opiewającego na stosunkowo niską kwotę, a tę zamierzamy zwrócić w krótkim czasie. Dzięki tej sposobności mamy możliwość pożyczenia niewielkiej sumy pieniędzy, którą spłacimy bez ponoszenia dodatkowych kosztów (czego raczej nie doświadczymy w przypadku kredytów czy pożyczek świadczonych przez firmy prywatne).

 

 

 

Ilona Maciejuk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam