Na co zwracać uwagę przy wyborze kredytu hipotecznego?

2013-12-07 13:00:00

Szukając najkorzystniejszego kredytu hipotecznego najczęściej skupiamy się na oprocentowaniu oraz prowizji. Nie są to jednak jedyne elementy, które powinniśmy brać pod uwagę, decydując się na ten rodzaj sfinansowania nieruchomości. Na co więc trzeba uważać?

Banki stale konkurują ze sobą w zakresie proponowanych klientom ofert, wpływając na ich atrakcyjność poprzez ogłaszanie rozmaitych promocji. Zamiast ślepo ufać zapewnieniom z reklam, lepiej zacząć od sprawdzenia aktualnych rankingów, klasyfikujących dostępne na rynku kredyty hipoteczne. Przed podjęciem ostatecznej decyzji o podpisaniu umowy z konkretnym bankiem, warto zapoznać się m.in. z treścią proponowanej nam polisy ubezpieczeniowej, rozważyć przewalutowanie udostępnianej kwoty bądź sprawdzić koszty związane z wcześniejszą spłatą długu.

Sprawdź też: Brak adresu zameldowania na dowodzie a kredyt hipoteczny

Osoby zainteresowane pożyczaniem pod hipotekę powinny przede wszystkim określić, czy po uwzględnieniu wysokości odsetek oraz prowizji od kredytu, jego kwota całkowita nie zwiększy się na tyle, że nie będą w stanie spłacić całości zadłużenia (by kredytu nie musiały regulować jeszcze ich dzieci) oraz czy miesięczne raty nie spowodują utraty płynności finansowej.

Kredyt w złotych czy w obcej walucie?

Rozważając zaciągnięcie kredytu hipotecznego w obcej walucie, warto pamiętać, że taka forma finansowania jest obecnie dedykowana kredytobiorcom z wysokimi dochodami. Ponadto ze względu na niepewność na rynkach międzynarodowych oraz nieustanną zmienność kursów walut kredyty w walutach obcych są trudno dostępne - większość banków wycofała je już ze swojej oferty.

Raty stałe czy malejące?

Zastanawiając się nad wysokością rat, należy zauważyć, że regulowanie kredytu hipotecznego w stałych ratach zwiększa naszą zdolność w porównaniu do sytuacji spłacania go w ratach malejących. Z drugiej strony biorąc pod uwagę ten sam okres spłaty zobowiązania, decydując się na raty malejące (których wysokość stopniowo zmniejsza się wraz z postępami w spłatach) możemy sporo zaoszczędzić.

Sprawdź też: Kredyt hipoteczny bez tajemnic: o ukrytych kosztach

Oblicz zdolność kredytową

Przed wybraniem się do doradcy w celu złożenia wniosku o kredyt, warto samodzielnie sprawdzić swoją zdolność kredytową, korzystając z internetowych kalkulatorów. Dzięki nim dowiemy się wcześniej, czego możemy się spodziewać w banku. Przygotowując dokumenty do wniosku kredytowego, powinniśmy pamiętać o zebraniu materiałów dotyczących informacji na temat naszych bieżących zobowiązań. Warto już przy pierwszej wizycie mieć ze sobą wyciągi z konta osobistego z widocznym wpływem wynagrodzenia. Pozwoli to doradcy lepiej przygotować wstępny wniosek - często podczas obliczania naszej zdolności kredytowej podajemy przybliżoną kwotę zarobków, a czasem nawet złotówka może przesądzić o tym, czy będziemy mieć szansę na uzyskanie takiej kwoty, jakiej potrzebujemy, czy składanie wniosku w danym banku sensu większego nie ma. Pamiętajmy, że w zależności od instytucji, warunki, jakie należy spełnić, starając się o przyznanie kredytu hipotecznego, mogą zmieniać się w znacznym stopniu różnić.

Marzena Kazbieruk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam