Jakie zarobki wystarczą do uzyskania kredytu gotówkowego?

2014-01-13 22:00:00

Na decyzję kredytową banku wpływ ma wiele czynników. Przede wszystkim wnioskodawca musi wykazać się odpowiednią zdolnością kredytową. Jakie zarobki zatem wystarczą, by uzyskać pożyczkę?

Wysokość udzielanego kredytu zależy od kilku czynników. Najważniejszymi są wysokość osiąganych zarobków i wysokość aktualnych zobowiązań (głównie kredytowych). Wraz ze wzrostem sumy miesięcznych rat, jakie spłacamy, maleją nasze szanse na pozyskanie funduszy z banku. W poszczególnych instytucjach pożyczkowych kwoty minimalnych dochodów, jakie muszą osiągać klienci, by mogli uzyskać finansowanie nieco się różni, ale większość instytucji jest w stanie udzielić niewielkiej pożyczki osobie o dochodach na poziomie już od 500–800 zł.

Dobrze wiedzieć, że do grupy obciążeń finansowych, które będą obniżać naszą zdolność kredytową, wchodzą nie tylko produkty kredytowe, ale także alimenty oraz wszelkie zobowiązania, które potrącane są z naszego wynagrodzenia podczas jego wypłaty. Dodatkową barierą jest ewentualna obecność konsumenta w jednej z baz nierzetelnych dłużników. Jeśli znaleźliśmy się na czarnej liście, nawet najwyższe zarobki nie zwiększą naszych szans na otrzymanie pieniędzy z banku.

Banki, oprócz tego że postępują zgodnie z właściwą sobie polityką finansową, muszą liczyć się z organami regulującymi ich pracę. Przykładem takiej jednostki jest Komisja Nadzoru Finansowego. Osoba, której bank udzielił finansowania, nie powinna wzbudzać wątpliwości KNF-u. Jak się okazuje, ok. 5 proc. wniosków akceptowanych przez banki uzyskuje negatywną ocenę instytucji nadzorującej. Z tego względu pożyczkodawcy sukcesywnie podnoszą minimalny próg zarobków tak, aby klient nie miał trudności ze spłatą zobowiązania.

Każdy kredytobiorca planujący zaciągnięcie pożyczki powinien przede wszystkim odpowiedzieć sobie na pytanie, czy rata zobowiązania nie zrujnuje jego budżetu domowego. Gdy zarabiamy poniżej 1 tys. zł, regulowanie kredytu gotówkowego może wiązać się ze zbyt wieloma wyrzeczeniami. Dlatego powinniśmy rzetelnie ocenić swoje możliwości finansowe, bo w przeciwnym razie możemy doprowadzić się do stanu niewypłacalności, co ostatecznie będzie skutkować sporymi kłopotami finansowymi.

Decyzja o pożyczce bankowej powinna być przemyślana. Jeżeli zależy nam na szybkiej gotówce, warto zastanowić się nad ofertą kredytu na oświadczenie. Z racji uproszczonej weryfikacji dochodów wnioskodawcy oferty tego rodzaju umożliwiają otrzymanie potrzebnych pieniędzy w stosunkowo krótkim czasie. Z tego samego powodu takie kredyty bywają jednak droższe niż standardowo.

Tomasz Słupczyński