Złoty znów słabnie, raty kredytów walutowych rosną

2010-06-14 12:40:05

Comperia jak co tydzień przedstawia zmiany na rynku kredytów mieszkaniowych. Analizujemy wysokości rat walut dla czterech głównych walut-PLN, CHF, EUR i USD. Chcesz sprawdzić, czy Twoje raty rosną lub maleją? A może nie wiesz, w jakiej walucie wybrać kredyt hipoteczny? Sprawdź koniecznie Kredytometr Comperii.

W ciągu ubiegłego tygodnia ponownie mieliśmy do czynienia z osłabieniem złotego, w wyniku którego znacznie zdrożały kredyty denominowane do walut obcych. Nieznacznie wzrosły także rynkowe stopy procentowe. Niemniej jednak, sytuację na rynku kredytów hipotecznych można uznać za stabilną.
 
Dolar prawie tak drogi, jak złoty
Wzrost kursu notowań dolara amerykańskiego w znacznym stopniu przyczynił się do podniesienia wysokości rat kredytów hipotecznych denominowanych do tej waluty. Kredytobiorcy za modelowe zobowiązanie w wysokości 200 tys. zł, zaciągnięte na okres 30 lat będą zmuszeni zapłacić dzisiaj już ponad 1000 złotych, gdy w połowie marca tego roku płacili niecałe 800 złotych.
Ryzyko kursowe w tym przypadku objawiło się więc z całą siłą. Niemniej jednak, żadne dane makroekonomiczne nie przemawiają za tak słabym złotym. Znaczny wzrost notowań dolara powinien zostać zatem zniwelowany w nadchodzących miesiącach.
 
Złoty – stabilny i atrakcyjny
W obecnej sytuacji na rynku walutowym coraz atrakcyjniejszym wyborem staje się kredyt hipoteczny spłacany w rodzimej walucie. Brak ryzyka kredytowego oraz historycznie niskie stopy procentowe mogą zachęcać coraz większe grono klientów.
Za modelowe zobowiązanie w rodzimej walucie przyjdzie nam zapłacić dzisiaj ok. 1 050 złotych – niecałe 50 zł więcej niż w przypadku dolarów amerykańskich i nieznacznie ponad 100 złotych więcej niż we frankach.
 
Euro i frank – najtańsze opcje na rynku
Najtańszymi opcjami na rynku są obecnie kredyty denominowane do euro i franka szwajcarskiego. Miesięczne raty w tych walutach wynoszą obecnie ok. 850 i 940 złotych. Co więcej, w porównaniu do zmian dotyczących dolara amerykańskiego, wahania tych dwóch walut nie były tak znaczne. W ciągu miesiąca kredytobiorcy zadłużeni w tych walutach odczuli wzrost obciążeń o ok. 30 złotych. Jest to trzykrotnie mniej niż adekwatne wzrosty rat kredytów denominowanych do dolara.
 

Zmiana wysokości rat kredytów hipotecznych

Złoty znów słabnie

Źródło: Porównywarka finansowa Comperia.pl
 
 
Zmiana wysokości średniego oprocentowania kredytów hipotecznych
 
Złoty znów słabnie
 
Źródło: Porównywarka finansowa Comperia.pl

Zmiana wysokości średnich kursów spłaty kredytów hipotecznych

Złoty znów słabnie

Źródło: Porównywarka finansowa Comperia.pl
 
 
Comperia.pl
Ekspert Comperia.pl