Złoty na koniec roku coraz słabszy, droższe kredyty walutowe. Sprawdź Kredytometr Comperia.pl!

2009-12-21 13:13:51

W ciągu ostatniego tygodnia dolar przekroczył magiczną granicę 3 złotych. Znacznie wzrosły także notowania euro i franka szwajcarskiego – każda z tych walut zyskała w stosunku do złotówki aż 6 groszy. Zobacz, jakie zmiany wywołało to w wysokości raty Twojego kredytu hipotecznego! Nie masz kredytu? Sprawdź jak zmieniały się główne parametry zobowiązań w walutach obcych na przestrzeni ostatnich tygodni. Przeczytaj Kredytometr Comperii!

W ciągu ostatniego tygodnia mieliśmy do czynienia ze znacznymi zmianami na rynku kredytów hipotecznych. W stosunku do ubiegłego miesiąca raty modelowego kredytu hipotecznego w wysokości 200 tys. zł, zaciągniętego na okres 30 lat, we wszystkich rozpatrywanych walutach znacznie wzrosły.
 
Cena a pewność
 
Zdecydowanie najbardziej zwiększyły się zobowiązania osób spłacających kredyty hipoteczne w dolarach amerykańskich. Wzrost kursu tej waluty o 11 groszy do poziomu 3,01 zł spowodował podwyższenie średniej miesięcznej raty aż o ok. 40 zł. Niemniej jednak, zobowiązania w dolarach amerykańskich są w dalszym ciągu najtańszymi pożyczkami na rynku. Za modelowy kredyt w tej walucie przyjdzie nam zapłacić dzisiaj niewiele ponad 800 zł. Jest to o ponad 50 zł mniej niż w przypadku pozostałych walut obcych – euro i franka i aż o 200 zł mniej niż w przypadku kredytów w naszej rodzimej walucie.
Jak widać zatem w perspektywie ostatnich miesięcy, wahania średniej wysokości raty kredytów w dolarach amerykańskich były najwyższe. Z jednej strony gwarantują one najniższy poziom obciążenia miesięcznego budżetu, z drugiej jednak nie dają takiej pewności jak kredyty złotowe.
 
Kredyty złotowe najdroższe
 
Już od ponad pół roku najdroższymi produktami na rynku kredytów hipotecznych pozostają te spłacane w złotówkach. Jest to spowodowane w głównej mierze przez znacznie wyższe stopy procentowe w kraju niż za granicą. Obecnie rynkowe stopy procentowe w Polsce znajdują się na poziomie 5,24 proc. Ponadto, w ciągu ostatniego miesiąca mogliśmy zaobserwować dalszy wzrost wskaźnika WIBOR – o 0,05 pkt. proc. Na chwilę obecną rata modelowego kredytu w naszej rodzimej walucie wynosi ok. 1100 zł.
Comperia.pl cyklicznie prezentuje zmiany głównych parametrów kredytów hipotecznych.

 

Zmiana wysokości rat kredytów hipotecznych
 
kredyt hipoteczny raty
 
Źródło: Porównywarka finansowa Comperia.pl

 

Zmiana wysokości średniego oprocentowania kredytów hipotecznych

 

 
kredyt hipoteczny oprocentowanie
 
Źródło: Porównywarka finansowa Comperia.pl

 

Zmiana wysokości średnich kursów spłaty kredytów hipotecznych

 
kredyt hipoteczny raty
 
Źródło: Porównywarka finansowa Comperia.pl

 

 

Chcesz podyskutować o kredytach mieszkaniowych? Zapraszamy do dyskusji na naszym forum!   

 

Comperia.pl

Ekspert Comperia.pl

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam