Złoty coraz mocniejszy, kredyty w dolarach poniżej 800 zł miesięcznie!

2010-03-16 09:28:58

Comperia regularnie śledzi zmiany na rynku kredytów hipotecznych. Co tydzień analizujemy losy modelowego kredytu (200 tys. zł, 30 lat) we wszystkich walutach dostępnych na rynku. Pokazujemy jak wahania kursów walutowych i rynkowych stóp procentowych wpływają na miesięczny koszt z tytułu spłaty kredytu. Szukasz najlepszego kredytu hipotecznego? Sprawdź, czego możesz oczekiwać!

W naszym Kredytometrze co tydzień śledzimy losy modelowego kredytu hipotecznego w wysokości 200 tys. zł, zaciągniętego na okres 30 lat we wrześniu 2007 roku. Sprawdzamy, jak zmieniają się wysokości miesięcznych rat w zależności od wahań rynkowych stóp procentowych, kursów walutowych oraz wysokości spreadu. Kredytometr Comperii pozwala potencjalnym kredytobiorcom zapoznać się ze zmianami przykładowego zobowiązania w przeciągu ostatnich lat. Porównanie miesięcznych wysokości rat kredytowych jest kluczowym aspektem pozwalającym na określenie ryzyka związanego z zadłużeniem się w złotówkach lub walucie obcej.
 
Mocniejszy złoty - niższa rata w dolarach
W ciągu ostatniego tygodnia, po raz pierwszy od ponad 6 miesięcy, miesięczna rata modelowego kredytu hipotecznego denominowanego do dolarów amerykańskich spadła poniżej poziomu 800 zł. Przyczyną tych zmian jest w głównej mierze coraz mocniejsza polska waluta. W porównaniu do marca 2009 roku dolar jest tańszy aż o 76 groszy. Natomiast w perspektywie miesiąca notowania tej waluty spadły już o 12 groszy.
 
Kredyty hipoteczne denominowane do dolarów amerykańskich są obecnie najtańszą opcją na rynku kredytów hipotecznych. Ponadto, w związku z bardzo niskimi stopami procentowymi, stan ten powinien utrzymać się w dłuższym okresie.
 
Tanie kredyty w EUR i CHF
Niewiele droższymi opcjami na rynku kredytów hipotecznych są także zobowiązania denominowane do pozostałych walut obcych. Miesięczne raty kredytów w EUR i CHF wynoszą obecnie odpowiednio 803 i 853 złote i są o ponad 20 złotych tańsze niż jeszcze miesiąc temu.
W stosunku do ubiegłego roku, wysokość raty kredytów denominowanych do euro spadła już o ponad 250 złotych. Powody do zadowolenia powinni mieć także kredytobiorcy zadłużeni we frankach szwajcarskich – w perspektywie 12 miesięcy, za to samo zobowiązanie przyjdzie im zapłacić prawie 150 zł mniej.
 
Kredyty w złotych tańsze, ale stale najdroższe
Najstabilniejszymi kredytami na rynku są te zaciągane w rodzimej walucie. Kredytobiorcy zadłużeni w złotych odczuwają najmniejsze wahania miesięcznych rat kredytowych. Niemniej jednak, w zamian za pewność cyklicznego obciążenia budżetu, muszą obecnie zapłacić znacznie więcej, niż w przypadku kredytów denominowanych do walut obcych. Miesięczna rata modelowego kredytu wynosi prawie 1 100 zł. Jest to prawie 300 złotych więcej niż w każdej innej walucie.
 

Zmiana wysokości rat kredytów hipotecznych

kredyty w dolarach

Źródło: Porównywarka finansowa Comperia.pl
 
Zmiana wysokości średniego oprocentowania kredytów hipotecznych
 
kredyty w dolarach
 
Źródło: Porównywarka finansowa Comperia.pl

Zmiana wysokości średnich kursów spłaty kredytów hipotecznych

kredyty w dolarach

 

Źródło: Porównywarka finansowa Comperia.pl
 
 
A Twoim zdaniem, które kredyty hipoteczne  są najlepszy? Podziel się swoją opinią na naszym forum o kredytach hipotecznych! 

Comperia.pl

 

Ekspert Comperia.pl

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam