Zerwanie umowy lokaty-sprawdź czym to skutkuje zanim zainwestujesz!

2010-03-30 14:31:57

Banki kuszą ciągle wysokim oprocentowaniem lokat bankowych. Możesz otrzymać nawet ponad 7% w skali roku! To względnie wysoko, jak na produkt, który nie niesie ze sobą żadnego ryzyka. Tak atrakcyjne oprocentowanie dostaniesz jednak tylko wtedy, jeśli zdecydujesz się powierzyć bankowi pieniądze na dłuższy okres. Co w przypadku, jeśli będziesz chciał zerwać lokatę wcześniej? Czy za zerwanie umowy musisz zapłacić jakąś prowizję?

Na szczęście z reguły za nic nie będziesz musiał płacić, ale  wcześniejsze zerwanie umowy lokatowej skutkuje w większości przypadków utratą całości lub części odsetek. Sprawdź z Comperią, co się dzieje po zerwaniu najlepszych lokat bankowych dostępnych obecnie na polskim rynku!
 
Dłużej inwestujesz-więcej dostajesz
Na początek warto zdać sobie sprawę, że w większości przypadków, czym dłuższą założysz lokatę, tym więcej będziesz mógł na niej zarobić. Innymi słowy zamrożenie pieniędzy w banku na 12 miesięcy przyniesie Ci więcej gwarantowanych odsetek niż ulokowanie ich tylko na 3 miesiące.
 
Oto jak wygląda obecnie oprocentowanie najlepszych lokat na 1,3,6 i 12 miesięcy (kwota 10 tys. zł):
 
Okres
lokaty
Oprocentowanie lokaty
1 miesiąc
6,17%
3 miesiące
6,17%
6 miesięcy
6,69
12 miesięcy
7,31%
 
Źródło: Porównywarka finansowa Comperia.pl
 
Najlepsze aktualnie lokaty bankowe znajdziesz tutaj>>
 
Zerwanie umowy to strata odsetek
 A oto jak przedstawia się te zestawienie wraz z dodatkową informacją o tym, co się stanie jeśli zerwiesz umowę lokatę przed czasem:
 
Okres
lokaty
Oprocentowanie lokaty
Zerwanie umowy przed czasem-skutki
1 miesiąc
6,17%
Zerwanie lokaty przed końcem terminu deponowania środków/odnowienia lokaty lub zamknięcie rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego w trakcie trwania lokaty, w terminie do 3 miesięcy od dnia założenia/odnowienia lokaty, oznacza pobranie przez Bank opłaty w wysokości 0,5% kapitału lokaty. Opłata pobierana jest z rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego Klienta.
3 miesiące
6,17%
j.w.
6 miesięcy
6,69
Bank pobiera opłatę - 50 zł, nie więcej niż suma skapitalizowanych odsetek w okresie deponowania
12 miesięcy
7,31%
j.w.
Źródło: Porównywarka finansowa Comperia.pl
 
Ja pokazuje tabela powyżej za zerwanie lokaty możesz zapłacić nie tylko utratą odsetek ale także dodatkową opłatą. Warto więc się dwa razy zastanowić zanim założysz dłuższą lokatę. Jeśli inwestujesz większą kwotę to podziel ją na lokaty o różnym terminie zapadalności.
 
Lokaty codzienne a lokaty z codzienną kapitalizacją
Zerwanie lokaty codziennej i np. lokaty 6 miesięcznej z codzienną kapitalizacją to nie to samo. W tym pierwszym przypadku po prostu po zerwaniu lokaty na Twoje konto wróci wpłacony kapitał plus zarobione do dnia zerwania umowy odsetki. W tym drugim przypadku wcale tak nie musi być. Pokazuje to przykład lokaty Meritum Banku, gdzie za zerwanie umowy lokaty przed czasem bank pobiera opłatę - 50 zł, nie więcej niż suma skapitalizowanych odsetek w okresie deponowania.
 
Są jeszcze konta oszczędnościowe
Ci z Was, którzy nie chcą martwić się tym, czym grozi wcześniejsze zakończenie lokaty, a jednocześnie chcą mieć dobry procent powinni zainteresować się kontami oszczędnościowymi. Inwestycja na takim koncie nie wymaga deklaracji określonej kwoty czy czasu inwestycji. Można pieniądze wpłacać i wypłacać w każdej chwili, bez utraty odsetek. Jedyną wadą jest to, że więcej niż jedna wypłata z konta oszczędnościowego w miesiącu z reguły jest związana z dodatkową prowizją.
 
Najnowszy ranking kont oszczędnościowych - kliknij i sprawdź 
 
Co z lokatami 2 i 3 letnimi?
Najlepsze lokaty 2 i 3 letnie wcale nie rzucają na kolana (w porównaniu do lokat o krótszym okresie trwania)-oferują odpowiednio 7% (FM Bank) oraz 6% (Toyota Bank). W pierwszym przypadku wcześniejsze zerwanie lokaty skutkuje utratą odsetek-na Twój rachunek zostanie zwrócony wpłacony kapitał. W Toyota Bank w przypadku zerwania lokaty przed terminem bank wypłaca 0,1 należnych odsetek.
 
Zakładając więc tak długą lokatę sprawdź, czy odsetki na lokacie są kapitalizowane np. co kwartał lub co rok. W tedy zrywając lokatę zachowasz przynajmniej odsetki dopisane już do Twojego rachunku.
 
Oto co dzieje się z odsetkami po zerwaniu najlepszych lokat 2 i 3 letnich:
 
Okres
lokaty
Oprocentowanie lokaty
Zerwanie umowy przed czasem-skutki
24 miesiące
7%
Utrata odsetek-bank zwraca kapitał na konto
36 miesięcy
6%
- w przypadku zerwania lokaty przed terminem bank wypłaca 0,1 należnych odsetek
 
 
Źródło: Porównywarka finansowa Comperia.pl
 
Comperia.pl
Ekspert Comperia.pl