2010-01-22 16:45:18

Najlepsze konta oszczędnościowe na początku 2010 roku. Sprawdź z Comperią!

Szukasz dobrego sposobu na oszczędzanie? Nie chcesz zamrażać swojego kapitału na kilkumiesięcznej lokacie? Zastanów się na otworzeniem rachunku oszczędnościowego, który łączy w sobie funkcjonalności depozytu i konta osobistego – odsetki rosną jak na lokacie, a Ty swobodnie dysponujesz swoimi pieniędzmi. Sprawdź najbardziej korzystne konta oszczędnościowe i zacznij zarabiać wraz z początkiem nowego roku!
Konto oszczędnościowe – hybryda lokaty i rachunku osobistego
 
Rachunki oszczędnościowe są silnym konkurentem tradycyjnych lokat bankowych. Ich oprocentowanie wcale nie odbiega od oprocentowania depozytów, liderzy obu rodzajów produktów przynoszą zyski rzędu ponad 7 proc. rocznie. Dodatkowym atutem kont oszczędnościowych jest fakt, iż pod kilkoma względami przypominają zwykłe rachunki ROR. Właściciel konta może wpłacać i wypłacać środki z konta w dowolnym momencie bez utraty naliczonych odsetek, dokonywać przelewów czy nawet w wielu przypadkach dysponować zgromadzonymi środkami za pomocą karty płatniczej, płacąc choćby za codzienne zakupy.
Wydaje się więc, że konta oszczędnościowe powinny szybko zdetronizować lokaty bankowe. Dlaczego tak się nie dzieje? Jak to zwykle bywa w bankowości, za udogodnienia trzeba płacić. Zdarza się, że prowadzenie konta oszczędnościowego jest płatne, zaś regułą jest już to, że otworzenie rachunku oszczędzającego wymaga posiadania rachunku osobistego w tym samym banku. Jeśli chodzi o przelewy, transfer pieniędzy z konta oszczędnościowego jest zdecydowanie nieopłacalny i może kosztować od kilku do kilkunastu złotych, nawet w przypadku przelewów wewnętrznych. Ponadto lokaty posiadają jedną ważną cechę odróżniającą je od rachunków oszczędnościowych – większość z nich oprocentowanych jest według stałej stawki, tzn. wysokość oprocentowania nie zmienia się w trakcie trwania takich lokat. Z rachunkami jest odwrotnie, ich oprocentowanie bank może kształtować dowolnie.
Jedno jest pewne – jeśli zastanawiasz się, gdzie ulokować swoje nadwyżki pieniężne, powinieneś wziąć pod uwagę rachunki oszczędnościowe. Możesz zarobić jak na lokacie przy jednoczesnej bezpośredniej kontroli nad swoim kapitałem.
 
Najlepsze konta oszczędnościowe 2010
 
Często wysokość oprocentowania rachunku oszczędnościowego zależy od wysokości bieżącego salda. Dlatego widząc atrakcyjne oferty, które gwarantują 6-7 proc. odsetek rocznie, koniecznie sprawdź, do jakiej wartości środków zgromadzonych na koncie dana stawka obowiązuje, szczególnie jeśli chcesz ulokować kilkadziesiąt tysięcy złotych. Dla tak wysokich kwot banki z reguły obniżają stopę oprocentowania, która jest powszechnie reklamowana.
Z uwagi na powyższą kwestię prezentujemy dwa rankingi kont oszczędnościowych różniące się wysokością zdeponowanych środków.
  
Najwyżej oprocentowane konta oszczędnościowe przy saldzie 3 tys. zł
 
 
Bank/Konto
Oproc.
Odsetki po podatku
Wymaganie posiadanie rachunku ROR
Opłata za prowadzenie
Opłata za przelew
1
7,07%
178,89 zł
TAK
29,99 zł*
7,99 zł**
2
Polbank EFG / Rachunek Mocno Oszczędzający
5,35%
130,74 zł
TAK
0 zł
0-10 zł
3
Kredyt Bank / Konto Oszczędnościowe
5,3%
131,23 zł
TAK
0 zł
10 zł**
* istnieje możliwość obniżenia opłaty do 0 zł
**
pierwszy przelew w miesiącu bezpłatny
 
Najwyżej oprocentowane konta oszczędnościowe przy saldzie 20 tys. zł
 
 
Bank/Konto
Oproc.
Odsetki po podatku
Wymaganie posiadanie rachunku ROR
Opłata za prowadzenie
Opłata za przelew
1
7,07%
1176,74 zł
TAK
29,99 zł*
7,99 zł**
2
Getin Bank
5,2%
857,26 zł
TAK
0 zł
0-9,99 zł
3
Allianz Bank / Konto Oszczędnościowe Plus
5,05%
835,20 zł
TAK
0 zł
0-10 zł**
Eurobank / Rachunek Oszczędnościowy
TAK
0 zł
0-4 zł
* istnieje możliwość obniżenia opłaty do 0 zł
**
pierwszy przelew w miesiącu bezpłatny
 
Przy wyborze konkretnej oferty warto przyjrzeć się jej z bliska, gdyż konstrukcja kont oszczędnościowych może być różna. Weźmy pod uwagę choćby lidera obu rankingów – wprawdzie konto obarczone jest opłatą za prowadzenie, ale może ona zostać zniesiona, jeżeli na rachunek wpływa wynagrodzenie w wysokości min. 1,5 tys. zł bądź klient dokona w miesiącu transakcji bezgotówkowych na kwotę min. 500 zł. Ponadto podane oprocentowanie obowiązuje do salda równego 50 tys. lub 100 tys. zł, po jego przekroczeniu odsetki wyniosą już 5,05 proc.
 
Warto również zwracać uwagę na częstotliwość, z jaką następuje kapitalizacja odsetek na koncie. W przedstawionych tabelach przy wyliczaniu rocznej wartości odsetek założyliśmy kapitalizację miesięczną, jednak w rzeczywistości nie wszystkie rachunki działają wedle takiej zasady. Przykład – Rachunek Oszczędnościowy Eurobanku, na którym odsetki dopisywane są do salda codziennie, co zwiększa efektywne oprocentowanie konta.
  
Jakie konto oszczędnościowe jest według Ciebie najlepsze? Jak oszczędzać? Wyraź swoją opinię na naszym forum!
 
Comperia.pl
2010-01-22
Top 3 kredyty hipoteczne
Rodzaj
Kwota
Okres
lat
Pokaż
Bank
Oprocentowanie
1
3.84 %
2
3.84 %
3
3.85 %
Kredyty hipoteczne