Zdolność kredytowa-co warto o niej wiedzieć?

2010-01-20 09:12:20

Podstawowym kryterium, które jest brane pod uwagę przy udzielaniu jakiegokolwiek kredytu jest zdolność kredytowa. Bank po prostu bada Twoje finanse i sprawdza, czy bieżące zestawienie dochodów i wydatków pozwoli udźwignąć Ci dodatkowe raty kredytu. Warto więc wiedzieć wszystko o zdolności kredytowej, bo to może zwiększyć Twoje szanse na otrzymanie kredytu w banku!

Co to jest zdolność kredytowa?
 
Należy najpierw wyjaśni co to jest zdolność kredytowa. Nie ma oczywiście przyjętej, jeden naukowej definicji zdolności kredytowej. Opisowo wyjaśniając zdolność kredytowa to możliwość do regularnego spłacania zobowiązania kredytowego. Ogólne zasady obliczania zdolności kredytowej polegają na tym, że bank odejmuje od Twoich dochodów netto (dochody, które akceptuje i które możesz udokumentować) stałe wydatki (utrzymane rodziny, koszty mieszkaniowe, raty innych kredytów) i sprawdza, czy pozostała suma wystarczy na opłacenie raty. Banki dodatkowo mogą brać pod uwagę przy ustalaniu zdolności kredytowej Twój stan cywilny (z reguły związki małżeńskie są lepiej oceniane i mają szanse na wyższą zdolność kredytową niż tzw. single czy osoby żyjące w wolnym związku), wykształcenie, status zawodowy (bank sprawdza czy prowadzisz własną działalność, czy jesteś zatrudniony na etacie w dużej, stabilnej firmie).
 
Każdy ma inną
 
Chodzi zarówno o bank jak i o klienta. Oznacza to, ze każdy bank liczy inaczej zdolność kredytową. Ogólne więc zasady liczenia zdolności kredytowej wspomniane powyżej są takie same, we wszystkich bankach, ale w szczegółach tak naprawdę w każdym banku Twoja zdolność będzie inna.
To samo dotyczy osoby: dwie różne osoby, z takimi samymi dochodami, ale różnymi źródłami ich otrzymywania i innymi wydatkami mogą mieć skrajnie inną zdolność kredytową.
 
Jak zwiększyć zdolność kredytową?
 
Podstawowy problem poszukujących kredytu gotówkowego lub kredytu hipotecznego to zbyt mała zdolność kredytowa. Banki w ostatnim czasie dosyć mocno pogorszyły warunki jej liczenia. Objawia się to między innymi bardziej wnikliwym sprawdzaniem Twoich wydatków.
 
Jeśli chcesz zwiększyć swoją zdolność kredytową to:
·         Pozamykaj niepotrzebne karty kredytowe oraz limity w koncie (tzw. debety lub overdrafty)
·         Wybierz maksymalnie długi okres kredytowania
·         Wybierz system spłaty rat równych zamiast rat malejących
·         Zrezygnuj z wydatków, które są zbędne w Twoim budżecie (np. dublujące się ubezpieczenia: na życie, od utraty pracy itp.)
 
Dodatkowym czynnikiem, który może zmusić banki do jeszcze bardziej restrykcyjnego liczenia zdolności kredytowej jest wejście w życie Rekomendacji T. Zgodnie z jej założeniami suma wszystkich zobowiązań kredytobiorcy nie może przekraczać 50% jego dochodu netto.
 
Na koniec można powiedzieć, że ciekawym sposobem zwiększenia zdolności kredytowej jest zamążpójście bo banki lepiej oceniają osoby w związku małżeńskim niż singli.
 
Miałeś problem z uzyskaniem kredytu w banku? Podziel się swoją opinią na naszym forum!
 
Comperia.pl
Ekspert Comperia.pl

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam