Wonga.com - śmieszne reklamy, ale czy produkt dobry?

2013-05-06 10:35:12

W telewizji królują ostatnio plastyczne reklamy serwisu pożyczkowego Wonga.com. Ten portal to nowość na polskim rynku. Co to jest Wonga.com, co charakteryzuje udzielane przez tę firmę pożyczki? Comperia.pl postanowiła sprawdzić.

Wydawać by się mogło, że na rynku pożyczek wszystko jest ustawione logicznie. Masz dobrą historię kredytową i zadowalającą zdolność kredytową, chcesz tańszą pożyczkę, możesz poświęcić kilka dni na formalności - idziesz po pożyczkę do banku. Jeśli Twoja historia kredytowa nie jest Twoją wizytówką i żaden bank nie udzieliłby Ci kredytu, albo jeśli potrzebujesz pieniędzy natychmiast - idziesz do firmy pożyczkowej. Będzie dużo drożej niż w banku, ale za to szybko i bez weryfikacji Twojej wiarygodności, jako pożyczkobiorcy.

Taki tok myślenia nie cechuje jednak twórców Wonga.com. Ich produkt to pożyczki na maksymalnie 30 dni, na kwoty do 500 zł (potem do 2,5 tys. zł). W dodatku pieniądze będą „na Twoim koncie w 15 minut!”. Czyli typowa usługa jak w firmie pożyczkowej - szybka „chwilówka”. Jednocześnie jednak potencjalni pożyczkobiorcy Wonga będą poddani weryfikacji w Biurze Informacji Kredytowej, Biurze Informacji Gospodarczej, w Krajowym Rejestrze Długów - czyli jest trudniej niż w niejednym banku. Innymi słowy - dostaniesz szybko drogą pożyczkę, jeśli sobie na nią zasłużysz swoją historią kredytową. Brzmi absurdalnie? Wonga.com w taki model wierzy, więc pozostaje tylko szczerze życzyć firmie powodzenia.

Jak to jest w Wonga.com?

Ale zacznijmy od początku. Wonga.com to pożyczki internetowe. Może być zatem zaskakujące, że reklamy przedstawiają plastyczne postaci starszych ludzi, sugerujące jakoby to oni mieli być głównymi beneficjentami pożyczek od Wonga. W rzeczywistości raczej niewielki odsetek seniorów jest obytych z Internetem, a tym bardziej zaciąga tą drogą pożyczki. Ale to na marginesie, z pewnością Wonga.com dobrze przemyślało swój przekaz reklamowy.

Aby zaciągnąć pożyczkę w Wonga.com, należy na rzeczonej stronie internetowej wybrać kwotę pożyczki (od 50 do 500 zł w ramach pierwszej pożyczki, potem do 2,5 tys. zł) oraz termin zwrotu pieniędzy (1-30 dni). Od razu dostaje się informację o tym, ile w sumie trzeba będzie oddać. To dość prosty wzór - prowizja za udzielenie pożyczki waha się od 10 do 28 proc. pożyczonej kwoty w zależności od terminu spłaty, zaś oprocentowanie to 18 proc. w skali roku. Żadnych dodatkowych opłat, wszystko zgrabnie opisane w dokumentach dostępnych na stronie. Plus dla Wonga za przejrzystość oferty!

Następnym krokiem jest złożenie wniosku. Należy podać w nim m.in. swoje miejsce pracy, staż pracy w tej firmie, miesięczne dochody netto, częstotliwość otrzymywania dochodu, datę najbliższej wypłaty, ilość osób na utrzymaniu, stan cywilny itp. Wonga.com naprawdę zależy, by dowiedzieć się możliwie jak najwięcej o Tobie i Twojej sytuacji finansowej.

Kolejnym etapem jest przelanie symbolicznej kwoty 10 gr z rachunku bankowego podanego podczas wypełniania wniosku. To po to, aby potwierdzić, że faktycznie konto należy do nas. Następnie firma podejmuje decyzję kredytową. Jeśli będzie ona pozytywna, strony podpisują umowę drogą elektroniczną lub pocztową, a wkrótce pieniądze przelewem ekspresowym trafiają na rachunek klienta. O ile Twoim bankiem nie jest Idea Bank, BNP Paribas, Invest-Bank, Kredyt Bank (bo one nie mają opcji przelewów ekspresowych, środki wpłyną więc standardowym transferem) albo np. jakiś bank spółdzielczy, Bank Polskiej Spółdzielczości czy Toyota Bank (bo nie wszystkie banki są obsługiwane przez Wonga.com, jeśli masz pecha, to właśnie to może stanąć na Twojej przeszkodzie do pożyczki od Wonga).

Decyzja o tym, z jakiego produktu finansowego skorzystać, zależy od każdego z osobna. Wonga.com nie można przekreślać. Pytanie tylko, czy usługi spółki przyjmą się w Polsce. W końcu w Wonga przykładowa pożyczka na 500 zł na 15 dni kosztuje niemal 83 zł. W bankach tyle nie płaci się czasem pożyczając pieniądze nawet na rok!

Koszty pożyczki są zatem porównywalne do firm pożyczkowych. Plusem Wonga jest przejrzystość oferty, pożyczkobiorca dobrze wie, ile zobowiązanie będzie go kosztować, nie próbuje się go „naciągnąć” na jakieś ukryte koszty. Także fakt, że klienta przed udzieleniem mu pożyczki sprawdza się w bazach BIK czy BIG, ma swoje zalety - znacznie spada prawdopodobieństwo, że pożyczka w Wonga.com zapędzi pożyczkobiorcę w spiralę zadłużenia.

Z drugiej strony, skoro zarówno w Wonga.com, jak i w banku, trzeba wykazać się solidną historią kredytową, to dlaczego niby lepiej wybrać Wonga? Za Wonga zdaje się przemawiać szybkość otrzymania gotówki, chociaż banki także skracają ten okres jak mogą, a takie instytucje jak np. mBank, Alior Sync czy Meritum Bank wręcz mają w ofercie kredyty ekspresowe.

Zgoda także - w Wonga.com można pożyczyć już od 50 zł, tymczasem banki minimalną kwotę kredytu ustalają na 400, 500 czy 1 000 zł. Ale do kredytowania niższych kwot służą karty kredytowe albo limity kredytowe w koncie osobistym. Jeśli zdążymy ze spłatą długu na karcie kredytowej w okresie bezodsetkowym, taki kredyt okaże się darmowy. Wychodząc z debetu w wysokości 500 zł na koncie osobistym po 15 dniach, odsetki w sumie wyniosą ok. 3 zł (przy oprocentowaniu 15 proc. w skali roku). Nawet doliczając opłatę za samo posiadanie limitu kredytowego w koncie czy karty kredytowej w wysokości 50 zł, takie wyjście jest tańsze od pożyczki w Wonga.com.

Jak widać, Wonga.com ma swoje zalety, ale także wady. Każdy powinien dokładnie zważyć cechy tych pożyczek i podjąć samodzielnie decyzję.

Autor: Mikołaj Fidziński
Comperia.pl

Mikołaj Fidziński