Waluty coraz tańsze, kredyty złotowe w dół! Wiosna dla Twoich rat?

2010-03-01 09:12:55

Comperia regularnie śledzi zmiany na rynku kredytów hipotecznych. Co tydzień porównujemy wysokości stóp procentowych, kursów walutowych oraz wysokości rat kredytów hipotecznych. Interesuje Cie kredyt hipoteczny? Zastanawiasz się nad optymalnym zobowiązaniem? Jeżeli tak, to sprawdź Kredytometr Comperia.pl

W ciągu ostatniego tygodnia mieliśmy do czynienia z kontynuacją zmian zapoczątkowanych na już w pierwszym tygodniu lutego. Raty kredytowe we wszystkich rozpatrywanych walutach nieznacznie spadły. W przypadku złotówek jest to rezultat niższej stopy WIBOR.
W perspektywie całego ubiegłego miesiąca znacznie spadły także miesięczne zobowiązania osób zadłużonych we frankach i euro. Raty w dolarach na przestrzeni ostatnich tygodni stale wahają się w przedziale 800 – 820 zł.
 
Tańsze kredyty złotowe
Od początku lutego można zaobserwować nieznaczny spadek wysokości rat zaciągniętych w rodzimej walucie. W związku z obniżką rynkowej stopy procentowej WIBOR o 0,04 pkt. proc. miesięczne zobowiązania są tańsze o ok. 5 zł. Niemniej jednak, spłata własnego M w złotówkach jest znacznie droższa niż w dowolnej walucie obcej. Rata modelowego kredytu hipotecznego w PLN, w wysokości 200 tys. zł zaciągniętego na okres 30 lat, wynosi obecnie ok 1 090 złotych. Na przestrzeni ostatnich 12 miesięcy miesięczne zobowiązania w złotówkach odnotowały także najniższy spadek wśród wszystkich rozpatrywanych opcji kredytowych – niecałe 50 zł w stosunku do ponad 150 zł w każdej walucie obcej.
 
Dolar – raz w górę, raz w dół
Kredyty hipoteczne denominowane do dolarów amerykańskich charakteryzują się znaczną zmiennością. Raty zobowiązań w tej walucie stale wahają się w przedziale 800 – 820 zł. W porównaniu do ubiegłego tygodnia odnotowaliśmy spadek wysokości miesięcznych obciążeń kredytobiorców o 12 zł, w przeciągu miesiąca natomiast wzrost o ok. 8 zł. Obecna wysokość raty modelowego kredytu w tej walucie wynosi 817 zł. Jest to także najtańsza opcja na rynku kredytów hipotecznych.
Niemniej jednak, zadłużanie się w dolarach amerykańskich wiąże się z dużym ryzykiem. W nadchodzących latach, ze względu na obecną sytuację ekonomiczną w Stanach Zjednoczonych, niezwykle trudno będzie określić wysokość zobowiązań w tej walucie. Z jednej strony można spodziewać się deprecjacji dolara, z drugiej natomiast podwyżek stóp procentowych. Wszystko zależy od siły i wzajemnych interakcji pomiędzy tymi dwoma efektami.
 
Euro niewiele droższe od dolara, franki stabilne
Znacznie bezpieczniejszymi rodzajami kredytów hipotecznych są te denominowane do franków szwajcarskich bądź euro. Co więcej, są one tylko nieznacznie droższe niż zobowiązania w dolarach amerykańskich. Raty modelowych kredytów hipotecznych w tych walutach wyniosły w ostatnim tygodniu odpowiednio ok. 870 i 820 złotych.
Warto także zauważyć, że na przestrzeni ostatnich 12 miesięcy zobowiązania w tych walutach systematycznie spadały. W przypadku franków rata modelowego kredytu obniżyła się o ponad 170 zł. Euro potaniało natomiast o 316 złotych.
 

Zmiana wysokości rat kredytów hipotecznych

kredyty złotowe 

Źródło: Porównywarka finansowa Comperia.pl

 

Zmiana wysokości średniego oprocentowania kredytów hipotecznych
 
kredyty złotowe

Źródło: Porównywarka finansowa Comperia.pl

Zmiana wysokości średnich kursów spłaty kredytów hipotecznych

kredyty złotowe

Źródło: Porównywarka finansowa Comperia.pl

 

A Twoim zdaniem, który kredyt mieszkaniowy w euro jest najlepszy? Podziel się swoją opinią na naszym forum! 

Comperia.pl

Ekspert Comperia.pl

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam