Walentynki z Comperią, czyli wspólne konta bankowe. Sprawdź, co warto wiedzieć

2011-02-14 08:59:36

Nie masz jeszcze prezentu na Walentynki? Comperia podpowiada. Pokaż swojej drugiej połowie, jak bardzo ją kochasz i podaruj...dostęp do swojego konta bankowego.

Sprawdź teraz najlepsze konta osobiste w naszej porównywarce!

Konto wspólne nie musi być zakładane przez męża i żonę. Wystarczy, że przynajmniej dwie osoby (nawet niespokrewnione) zechcą je założyć. Oprócz wzajemnego zaufania, nie potrzeba nic więcej. Do końca tygodnia będziemy przedstawiać najlepsze konta dla zakochanych biorąc pod uwagę różnorodność potrzeb finansowych patnerów.

Konta małżeńskie
Konto małżeńskie to wspólny rachunek bankowy dwojga małżonków, z których każde może dysponować całością środków pieniężnych pozostających na rachunku w dowolny sposób. Jedynym warunkiem formalnym założenia konta małżeńskiego jest posiadanie przez obojga małżonków obywatelstwa RP i prawa stałego pobytu na terenie naszego kraju. Taki rachunek można założyć w prawie każdym banku, a koszt zbliżony jest do tego za powadzenie rachunku indywidualnego. Celowo piszemy zbliżony a nie taki sam. Choć opłata miesięczna za prowadzenie konta będzie identyczna jak w przypadku konta indywidualnego, to biorąc pod uwagę, że do konta wspólnego będą wydane przynajmniej dwie karty debetowe, koszty mogą się podwoić. Bo zapłacimy za każdą kartę (banki zwolnią nas z opłaty po spełnieniu warunku wymaganego dochodu. Karty są dwie, bo choć konto małżeńskie jest kontem wspólnym, to zgodnie z prawem kartą płatniczą powinna posługiwać się wyłącznie osoba, której podpis widnieje na karcie. Dlatego mąż ma swoją, a żona swoją.

1. Konto wspólne.
Małżonkowie mają jedno konto, jest ono wspólne, oboje są jego właścicielami – i każde z nich ma całkowity dostęp do pieniędzy swoich i małżonka. Taki model jest najbardziej charakterystyczny dla osób, które bardzo sobie nawzajem ufają. Są więc to małżeństwa z długim stażem, często małżeństwa osób starszych wiekiem, albo – na drugim biegunie – osób bardzo młodych, świeżo po ślubie, romantycznie zakochanych, którzy chcą dzielić ze sobą w życiu wszystko. Także wspólne, małżeńskie konto bankowe. Inną możliwością są dwa konta, z tym że każdy z małżonków ma dostęp do rachunku partnera.


2. Dwa konta, każdy ma dostęp
W tym modelu każde z małżonków ma swoje własne konto bankowe. Mąż i żona mają pełne pełnomocnictwo do dysponowania pieniędzmi zgromadzonymi ma koncie drugiej osoby. Mogą wypłacać pieniądze, wpłacać je, robić przelewy

3. Dwa konta, żadne z małżonków nie ma dostępu do konta drugiej osoby
To rozwiązanie, które typowe jest dla młodych małżeństw, które nie przykładają aż takiej wagi do romantycznych porywów typu: “wszystko razem, wszystko wspólne”. W takich wypadkach najczęściej wydatki domowe są dzielone: jedno z małżonków opłaca określoną grupę wydatków, drugie pokrywa wydatki innego typu.

4. Konto ma tylko jedno z małżonków, drugie z niego korzysta

To sytuacja częsta w rodzinach, w których tylko jedno z małżonków pracuje. Drugie z małżonków ma wtedy upoważnienie do konta partnera.

A jakie konto wspólne będzie najlepsze? Wszystko zależy od potrzeb pary, która je wybiera...Przez cały tydzień przedstawiać będziemy różne warianty. Podpowiemy, które konto będzie dla Was, zakochanych, najlepsze.


Szymon Ostrowski
Comperia.pl

Ekspert Comperia.pl

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam