W zachodniopomorskim działa JESSICA!

2011-03-22 10:23:48

Teraz, dzięki pieniądzom pożyczonym przez UE, łatwiej będzie odnowić podupadły krajobraz zachodniopomorskich miast i miasteczek. Wystarczy pożyczka na preferencyjnych warunkach w Banku Ochrony Środowiska. Nie warto zwlekać, bo środki są limitowane.

Sprawdź teraz najlepsze kredyty gotówkowe w naszej porównywarce!

Dzięki umowie, którą BOŚ Bank podpisał z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym (EBI), niemała grupa podmiotów może skorzystać z inicjatywy o nazwie "JESSICA". To skrót z języka angielskiego oznaczający Wspólne Europejskie Wsparcie na rzecz Trwałych Inwestycji na Obszarach Miejskich
(w oryg. Joint European Support for Sustainable Investment in City Areas). Cel, jaki przyświecał fundatorom, to finansowanie projektów rewitalizacyjnych na zdegradowanych obszarach miejskich i powojskowych.

Omawiana inicjatywa, w tworzeniu której uczestniczyły także (obok EBI) Komisja Europejska oraz Bank Rozwoju Rady Europy nie jest dotacją – a jako taka musi zostać zwrócona. Mimo to warto wziąć ją pod uwagę. Dzięki niej możliwe jest bowiem "tworzenie atrakcyjnych i tętniących życiem obszarów w granicach miast, parków naukowych, centrów biznesowych, biurowców, wykorzystanie dawnych obszarów poindustrialnych, urbanizacja, czy odnowienie miejsc historycznych". Na ten fakt uwagę zwrócił Krzysztof Telega, wiceprezes Banku Ochrony Środowiska.

Fundusz ten liczy ok. 64 mln zł, a dodatkowe 100 mln zł na jego realizację przeznaczył BOŚ ze środków własnych. W identyfikacji projektów i analizowaniu ich pod kątem spełnienia kryteriów formalnych i merytorycznych, bank będzie wspomagany przez Koszalińską Agencją Rozwoju Regionalnego S.A. Osobny Fundusz Rozwoju Obszarów Miejskich powstanie dla Szczecińskiego Obszaru Metropolitalnego. Od pewnego czasu o tego rodzaju preferencyjne pożyczki mogą się już starać jednostki samorządu terytorialnego, szkoły wyższe oraz firmy z województwa wielkopolskiego.

Paweł Puchalski
Comperia.pl

Ekspert Comperia.pl

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam