Visa czy Mastercard-Comperia podpowiada, którą kartę wybrać!

2009-11-10 14:59:00

Wielu z nas nie przywiązuje żadnej wagi do wyboru rodzaju karty kredytowej. Dużo ważniejszymi parametrami są dla nas oprocentowanie, kolor karty, czy okres bezodsetkowy. Mimo to wybór pomiędzy Mastercard a Visa w pewnych sytuacjach też jest bardzo istotny. Comperia podpowiada, na co zwrócić uwagę!

Wielu z nas nie przywiązuje żadnej wagi do wyboru rodzaju karty kredytowej. Dużo ważniejszymi parametrami są dla nas oprocentowanie, kolor karty, czy okres bezodsetkowy. Mimo to wybór pomiędzy Mastercard a Visa w pewnych sytuacjach też jest bardzo istotny. Comperia podpowiada, na co zwrócić uwagę!

 
Różnica pomiędzy Visą a Mastercard była do pewnego momentu odczuwalna przede wszystkim dla wszystkich osób, które wiele podróżują. Wynikało to głównie ze sposobu przeliczania transakcji dokonywanych poza granicami kraju na naszą rodzimą walutę. Ogólnie przyjęta zasada, iż wszystkie transakcje kartą Mastercard przeliczane są w pierwszej kolejności do euro, zaś kartą Visa do dolara obecnie już nie obowiązuje. Nie mniej jednak waluta rozliczeniowa ma kluczowe znaczenie dla naszych finansów
 
Waluta rozliczeniowa a nasz portfel
 
Brak starych zasad jedynie komplikuje wybór. Aby dobrze dopasować kartę do naszych wymagań musimy zatem najpierw dokładnie sprawdzić jej parametry. Bazowanie na starym systemie może nas dużo kosztować.
 
Porównaj najlepsze karty kredytowe na rynku!
 
Jeżeli podróżujemy po Europie to zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest wybór, jako waluty rozliczeniowej, euro. W większości przypadków zapobiega to dwukrotnemu przeliczaniu dokonywanych transakcji po niekorzystnym dla nas kursie. Jeżeli zapłacimy taką kartą w strefie euro, to jedyny koszt, jaki poniesiemy, będzie związany z przeliczeniem płatności na złotówki.
 
Jeżeli jednak zdecydujemy się na kartę Visa, której podstawową walutą przeliczeniową będą dolary to poniesiemy zdecydowanie wyższe koszty. Nasza płatność zostanie przeliczona w pierwszej kolejności na z euro na dolary, następnie zaś z dolarów na złotówki. Nie mniej jednak, wśród banków zauważyć można tendencję do przyjmowania euro za walutę bazową, co przeważnie chroni nas przed nadmiernymi opłatami.
 
Pozostałe parametry
 
Oczywiście, wybór pomiędzy kartami organizacji Visa a Mastercard ma ogromne znaczenie tylko w wypadku korzystania z plastyków zagranicą. W Polsce, różnica ta jest niezauważalna. Jeżeli zatem nie planujemy regularnych płatności kartą kredytową poza granicami, w pierwszej kolejności powinniśmy zwrócić uwagę na parametry, które decydują o koszcie użytkowania plastyku. Są to przede wszystkim: oprocentowanie, koszt wydania karty oraz długość okresu bezodsetkowego.
Ponadto, warto zwrócić uwagę także na opłaty związane z korzystaniem z bankomatów oraz ewentualnym ubezpieczeniem karty kredytowej.
 
Chcesz podyskutować o kartach kredytowych? Zapraszamy do dyskusji na naszym forum o kartach kredytowych!
 
Comperia.pl
Ekspert Comperia.pl

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam