Ubezpieczenia do produktów bankowych - wiedz z czego możesz skorzystać

2012-04-10 10:17:05

Coraz częstszą praktyką banków jest dołączanie różnorakich ubezpieczeń do produktów bankowych. O ile niektóre są po prostu wymagane i klient musi je zakupić, inne są dobrowolnie dołączane np. do kont osobistych albo kart kredytowych. I mogą nieraz bardzo pomóc.

Polisy ubezpieczeniowe stały się nieodłączną częścią składową produktów bankowych. Odpowiednie polisy są obecnie dołączane nie tylko do rachunków bankowych, ale także do kart kredytowych, kredytów hipotecznych czy też pożyczek gotówkowych. O ile w przypadku kont chodzi głównie o ubezpieczenia typu assistance, to przy produktach kredytowych ich głównym zadaniem jest ochrona zdrowia i życia osoby zadłużonej. Najczęściej spotykanym rodzajem ubezpieczenia jest ubezpieczenie na wypadek utraty pracy. Dzięki takiej polisie osoba spłacająca kredyt ma pewność, że nie popadnie w konflikt z instytucją, w której zaciągnęła swoje zobowiązanie. W momencie utraty przez ubezpieczonego źródła dochodu, ubezpieczyciel będzie spłacał miesięczne raty za niego.

Ciekawym i coraz bardziej popularnym rozwiązaniem są ubezpieczenia typu assistance. Ich głównym zadaniem jest ułatwianie życia posiadaczom takich polis. Swoją konstrukcją zapewniają możliwość nieodpłatnego korzystania z różnego rodzaju usług: pomocy przy zorganizowaniu podróży czy umówienia hydraulika, gdy zepsuje się kran. Wizyta elektryka, ślusarza, lekarza, pielęgniarki, infolinie medyczne czy kulturalne - także z takich usług można korzystać we ramach assistance.

Doskonałym uzupełnieniem oferty ubezpieczeniowej dołączanej do produktów bankowych są tzw. ubezpieczenia podróżne. Zazwyczaj występują one w połączeniu z kartami płatniczymi bądź kredytowymi. Ich główną zaletą jest ochrona osoby przebywającej zagranicą. W zależności od rodzaju ubezpieczenia klient może liczyć np. na opiekę medyczną lub prawną, zwrot kosztów leczenia, czy tez chociażby odszkodowanie w przypadku zgubienia bagażu.

Często nie zdajemy sobie nawet sprawy, że wraz z umową o prowadzenie konta czy wydanie karty wykupiliśmy również ubezpieczenie turystyczne lub assistance medyczny. Przed wyjazdem na wakacje warto sprawdzić, jakie dostaliśmy opcje w pakiecie z produktem bankowym.

A z tą świadomością ubezpieczeń, szczególnie assistance, nie jest w Polsce tak doskonale (choć z każdym rokiem coraz lepiej). Jak wynika z badania firmy Europ Assistance, tylko co trzeci posiadacz pakietu assistance korzysta z tych usług. Część z osób, które posiadają pakiet assistance do swojego konta czy karty zapewne nawet o tym nie wie.

Jacek Kasperczyk
Mikołaj Fidziński
Comperia.pl

Ekspert Comperia.pl

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam