Symulacja kredytu- sprawdź na jakie raty Cię stać!

2013-08-14 14:08:20

Zaraz po złożeniu przez nas wniosku kredytowego na biurku pracownika banku, ten przystępuje do sprawdzenia naszej zdolności kredytowej. Innymi słowy przeprowadzana jest symulacja kredytu. Jakie kryteria są brane przez banki pod uwagę? Co wpływa na naszą zdolność kredytową? Jak samodzielnie sprawdzić, jaką kwotę kredytu możemy uzyskać?

Symulacja kredytu to nic innego jak sprawdzenie zdolności kredytowej klienta, wyliczenie oprocentowania, okresu spłaty, a także minimalnej i maksymalnej kwoty kredytu. Do samodzielnego sporządzenia takiej symulacji wykorzystywane mogą być tzw. kalkulatory kredytowe. Sporządź symulację korzystając z kalkulatorów Comperia.pl.

 
W Internecie są dostępnie tego typu narzędzia, dzięki którym jesteśmy w stanie wstępnie sprawdzić, na jak długo, i na jaką kwotę możemy się zadłużyć. Takie wyliczenia nie dają jednak pewnych i jednoznacznych wyników – w końcu m.in. każdy bank ma nieco inną politykę kredytową. Dlatego też lepiej sprawdzać zdolność bezpośrednio w banku, w którym chcemy ubiegać się o kredyt - wtedy mamy pewność, że jest ona dokładna.
 
Z drugiej strony warto przestrzec przez pochopnymi wizytami w bankach. Każda taka symulacja kredytu (a dokładnie - wysłanie zapytania o historię kredytową klienta do Biura Informacji Kredytowej, następujące po złożeniu wniosku kredytowego) obniża wiarygodność kredytową w oczach kolejnego banku, do którego się udamy. Aczkolwiek niektóre instytucje finansowe niekiedy przymykają oko na takie „testowanie” – wszystko zależy od ich polityki kredytowej w danym czasie.
 
Nasza zdolność kredytowa jest określana na podstawie mnóstwa czynników. Do najważniejszym należą: wysokość dochodów, comiesięczne wydatki, raty innych zaciągniętych pożyczek, posiadane karty kredytowe i limity w koncie, a także liczba osób w gospodarstwie domowym. Im większe są miesięczne zobowiązania w stosunku do uzyskiwanego dochodu, tym mniejsza jest zdolność kredytowa. To samo tyczy się liczby osób na utrzymaniu kredytobiorcy - im więcej, tym niższy kredyt będzie w stanie zaproponować instytucja.
 
Każdy bank ma inne sposoby wyliczania zdolności kredytowej - w jednej instytucji możemy nie uzyskać kredytu ze względu na brak zdolności kredytowej, ale już w drugiej sytuacja może wyglądać zgoła inaczej. Symulacja kredytu w każdym banku jest przeprowadzana według ustalonych kryteriów i często różnią się one w każdej instytucji.
 
Jak zwiększyć swoją zdolność kredytową? Czy możemy jakoś na nią wpłynąć?
 
Jeśli nasza zdolność kredytowa jest niska, albo gdy mamy zamiar starać się o jak najwyższą pożyczkę, np. na zakup mieszkania, wtedy warto postarać się o zwiększenie szans na najlepszy kredyt. Możemy to uczynić np. rezygnując z kart kredytowych - te nawet jeśli nie są używane, niestety obniżają naszą zdolność kredytową.
 
Podobnie jest z limitami w koncie osobistym. Jeśli planujemy starać się o wysoki kredyt, warto wcześniej o tym pomyśleć i nie zaciągać żadnych innych zobowiązań, a także nie korzystać z zakupów na raty - to także może znacznie wpłynąć na zdolność kredytową.
 
Co więcej, zatajenie przed bankiem tych czynników również nic nie da, ponieważ ten na pewno sprawdzi nasze zobowiązania w innych instytucjach. Dane o wszystkich zobowiązaniach kredytobiorców zgromadzone są w ogólnopolskiej bazie Biura Informacji Kredytowej.
 
Nasze zobowiązania finansowe wpływają niekorzystnie na zdolność kredytową, gdyż symulacja kredytu jest przeprowadzana starannie i bierze pod uwagę wszystkie obciążenia. Warto zatem zastanowić się dwa razy, zanim skorzystamy z jakichś niepotrzebnych produktów bankowych, które potem wpłyną na naszą zdolność i uniemożliwią np. uzyskanie kredytu na wymarzony dom.
 
 
Comperia.pl

 

Ekspert Comperia.pl

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam