Stopy procentowe stabilne, ale raty kredytów spadają!

2009-10-26 15:23:04

Oczywiście sytuacja ta dotyczy kredytów walutowych. A to wszystko dzięki umacniającemu się złotemu. Ale dla posiadaczy kredytów hipotecznych w złotych również dobra wiadomość-oprocentowanie kredytów nie zmieniło się i raty pozostały na niezmienionym poziomie. W ogóle, w ostatnich 6 miesiącach raty kredytów we wszystkich walutach spadły. Największy spadek raty dotyczył kredytów w dolarach amerykańskich a najmniej spadły raty kredytów mieszkaniowych zaciągniętych w PLN.

Mocniejszy złoty = niższe raty kredytów

 
Kredytobiorcom posiadającym kredyty walutowe sprzyja w ostatnich miesiącach umacniający się złoty. Co prawda od kilku tygodni mamy na notowaniach naszej waluty pewną stabilizację, niemniej jednak od swego szczytu w lutym tego roku kurs po jakim spłacane są np. kredyty frankowe spadł z poziomu 3,29 zł do 2,84 zł a więc o 14%.
W tym samym czasie spadły również raty kredytów złotowych, ale tutaj tendencja spadku stóp procentowych skutecznie została zastopowana kilka miesięcy temu. Od tego czasu stawka WIBOR 3m (wg niej najczęściej ustalane jest oprocentowanie kredytów hipotecznych w PLN) oscyluje wokół wartości 4,20%.
 
Chcesz podyskutować o kredytach mieszkaniowych? Zapraszamy do dyskusji na naszym forum!
Co dalej?
 
Krótko rzecz ujmując-kurs złotego powinien sprzyjać spłacającym kredyty walutowe, ponieważ prognozy dla nasze waluty na następne kilkanaście miesięcy są obiecujące. Ale jednoczesnej na rynku stóp procentowych (może jeszcze nie w tym roku) powinny pojawić się w 2010r. pierwsze wzrosty co może zniwelować spadek kursów CHF czy EUR (dzięki temu raty kredytów nie spadną tak bardzo jakby to wynikało ze spadków kursów CHFPLN oraz EURPLN). Wzrost stóp procentowych niestety nie ominie zapewne również naszej gospodarki co bezpośredni przełoży się na wzrost rat kredytów złotowych.
 
Zmiany oprocentowania, rat oraz kursów spłaty kredytów hipotecznych:
 
oprocentowanie kredytu
 
raty kredytowe
 
kurs walutowy

 

Źródło: Porównywarka finansowa Comperia.pl
 
Comperia.pl

 

Ekspert Comperia.pl

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam