Stopy bez zmian. Oprocentowanie lokat powoli w górę?

2014-02-05 15:16:00

Na dwudniowym posiedzeniu w dniach 4 – 5 lutego Rada Polityki Pieniężnej ponownie postanowiła pozostawić stopy procentowe na niezmienionym poziomie. Analitycy przewidują, że wzrost stóp nastąpi dopiero w drugiej połowie roku.

Od lipca 2013 r. stopa referencyjna wynosi 2,50 proc., stopa lombardowa 4,00 proc., depozytowa 1,00 proc., a stopa redyskonta weksli 2,75 proc. Większość analityków jest zadania, że wzrost stóp nastąpi dopiero w trzecim lub czwartym kwartale 2014 r.

Podjęta dziś decyzja Rady Polityki Pieniężnej jest zgodna z oczekiwaniami. Łagodna polityka monetarna sprzyja poprawie koniunktury gospodarczej, a to nadal jest celem nadrzędnym.

Koniec cyklu obniżek stóp procentowych to dobra wiadaomość dla oszczędzających. Coraz niższe stopy procentowe sprawiały, że banki znacząco obniżyły oprocentowania lokat bankowych. Pozostawienie stóp procentowych na niezmienionym poziomie skutkuje powolnym wzrostem tego parametru. Na podwyżkę oprocentowania depozytów od sierpnia zdecydowały się m.in. FM Bank, Meritum Bank, Getin Noble Bank, BNP Paribas, ING Bank Śląski i BZ WBK. W efekcie nieznacznie wzrosło średnie oprocentowanie lokat, które dla produktów półrocznych na 5 tys. zł jeszcze we wrześniu 2013 r. wynosiło 2,36 proc., by obecnie przyjąć wartość 2,41 proc.

Dzisiejsza decyzja Rady Polityki Pieniężnej nie wpłynie na sytuację kredytobiorców. W dalszym ciągu powinni oni płacić raty kredytów hipotecznych zaciągniętych w złotych na zbliżonym poziomie do poprzednich miesięcy.

Autor: Marta Ośko
Comperia.pl

Marta Ośko

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam