Spokojny luty - spready walutowe

2011-03-17 09:10:18

Najkrótszy miesiąc roku nie przyniósł znacznych zmian spreadów walutowych. W lutym wysokość spreadów dla euro i franka szwajcarskiego pozostała na niezmienionym poziomie- odpowiednio 23 i 20 groszy. Obniżce uległ natomiast spread dla dolara z 18 do 17 groszy.

Sprawdź teraz najlepsze kredyty hipoteczne w naszej porównywarce!

W ujęciu procentowym możemy zauważyć spadek spreadów dla wszystkich powyższych walut od 0,05-0,07 pkt. proc. Najmniejsza z tych wartości dotyczy franka szwajcarskiego, najwyższa europejskiej waluty, a spread w ujęciu procentowym dla dolara spadł o 0,06 pkt. proc.

Kolejne miesiące nie powinny już przynieść dalszych obniżek spreadów, szczególnie w przypadku euro i dolara. Spready kwotowe dla tych walut znajdują się na ponad dwuletnich minimach, więc potencjał do dalszych obniżek jest niewielki.

Nadzieję daje natomiast frank szwajcarski, dla którego, choćby w lutym ubiegłego roku, spread walutowy wynosił dwa grosze mniej. Wydaje się jednak, że ta obniżka będzie możliwa dopiero po stabilizacji na rynkach finansowych.

Optymiści mogą także wierzyć, że cięciem spreadów zajmie się wicepremier Waldemar Pawlak. O ile nie jest to tylko przedwyborczy, populistyczny pomysł…


Marcin Zienkiewicz

Analityk Comperia.pl

Ekspert Comperia.pl

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam