Spłata rat kredytowych - to naprawdę łatwe

2013-01-09 10:41:35

Chęć zaspokojenia potrzeb, konieczność opłacenia rachunków, czy chociażby zakup prezentów dla najbliższych - powodów, dla których tak dużo osób zaciąga kredyty jest naprawdę wiele. Jednak samo zaciągnięcie zobowiązania to dopiero początek kontaktów z bankiem. Kolejnym krokiem jest już dokonywanie spłat rat kredytowych. Porównywarka finansowa Comperia.pl postanowiła sprawdzić, w jaki sposób najwygodniej przeprowadzać taką operację.

Terminowa spłata zadłużenia jest obowiązkiem każdego kredytobiorcy. Osoba zaciągająca jakikolwiek kredyt zobowiązuje się do tego już w momencie podpisywania umowy kredytowej. Jak prawidłowo dokonywać spłat, by uniknąć nieporozumień z bankiem?

Automatycznie

Najwygodniejszym sposobem dokonywania spłaty raty kredytowej jest tzw. spłata automatyczna. Klient wydaje bankowi dyspozycję pobierania odpowiedniej kwoty raty bezpośrednio ze swojego konta . Jest to jednak możliwe jedynie w przypadku, gdy kredyt został zaciągnięty w instytucji, w której osoba zainteresowana posiada swój rachunek osobisty.

Systematyczne zasilanie rachunku sprawia, że bank ma z czego pobrać należną mu kwotę. Obowiązkiem klienta jest tylko zadbanie o to, aby ilość dostępnych środków była wystarczająca.

Przelewem

Jeśli zobowiązanie zostało zaciągnięte w innym banku niż kredytobiorca ma konto, najlepszym sposobem na spłatę będzie zwykły przelew z konta osoby zadłużonej na rachunek kredytowy w obcym banku.

Operację taką najlepiej wykonywać przy użyciu kanałów zdalnych, wtedy nie będzie się ona wiązała z dodatkowymi kosztami.

W celu usprawnienia tej operacji klient może skorzystać także z opcji zlecenia stałego. Dzięki niemu to bank sam dokona odpowiedniego przelewu, zachowując przy tym termin i wskazaną w zleceniu kwotę przelewu. Rozwiązanie to doskonale sprawdza się w przypadku, gdy klient w danym miesiącu musi pilnować wielu płatności. Wtedy nie trudno o przeoczenie którejkolwiek. A tak korzystając ze zlecenia stałego ma pewność, że wszystko zostało zrealizowane we właściwym czasie.

Gotówką

Najmniej wygodną formą spłaty rat kredytowych jest samodzielna wpłata gotówki w oddziale bankowym lub nadanie jej poprzez pocztę. To rozwiązanie wymaga od klienta poświecenia dużo więcej czasu i jest mało wygodne.

W przypadku przelewów bankowych oraz wpłat na poczcie istnieje ryzyko niedotrzymania terminu płatności raty. Wynika to z określonych godzin dokonywania księgowań przelewów wychodzących oraz przychodzących w bankach i na poczcie.

Wybór optymalnego sposobu spłaty rat kredytowych zależy od preferencji samego klienta. Jednakże spłata automatyczna, przelew bankowy, czy zlecenie stałe wydają się być najodpowiedniejszym rozwiązaniem. Gotówkowa forma regulowania zadłużenia staje się ostatnio coraz mniej popularna. Jacek Kasperczyk
Comperia.pl

Jacek Kasperczyk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam