RPP obniża stopy o 50 pkt. bazowych!

2014-10-08 15:10:00

Na zakończonym dziś posiedzeniu Rada Polityki Pieniężnej postanowiła obniżyć ogłaszane przez siebie stopy procentowe o 50 pkt. bazowych. Tym samym od jutra stopa referencyjna Narodowego Banku Polskiego będzie wynosiła 2,00 proc., co jest najniższą wartością w historii polskiego rynku finansowego.

Dzisiejszą decyzję Rady już z pewnym wyprzedzeniem zaczął dyskontować rynek międzybankowy. Świadczy o tym zachowanie rynkowej stopy procentowej WIBOR 3M, która w ciągu miesiąca spadła z poziomu 2,57 proc. do 2,23 proc. (stan na 7 października br.), czyli o 0,34 pkt. proc.

Obniżka stóp procentowych przez Narodowy Bank Polski jest dobrą informacją dla osób spłacających kredyty mieszkaniowe wyrażone w polskim złotym. Ogłaszane przez tę instytucję stopy procentowe są bowiem determinantem zachowania się stóp rynkowych WIBOR, które stanowią istotną część oprocentowania zobowiązań hipotecznych.

Zobaczmy to na przykładzie

Rata modelowego kredytu na kwotę 300 tys. złotych zaciągniętego w styczniu 2009 roku wynosiła we wrześniu br. 1622,47 zł. Aktualnie, na skutek spadku stóp rynkowych WIBOR przyjmuje ona już wartość 1565,82 zł, czyli jest o prawie 57 złotych niższa niż przed miesiącem.

Jeśli jednak stopa WIBOR spadnie, licząc od dnia dzisiejszego, o kolejne 25 pkt. bazowych, to rata płacona przez modelowego kredytobiorcę wyniesie 1527,10 zł, czyli o ponad 95 złotych mniej niż we wrześniu br.

Obniżka stóp procentowych przez Narodowy Bank Polski pozytywnie wpływa na koszty obsługi zobowiązań mieszkaniowych. Niestety, operacja ta nie jest korzystna dla posiadaczy nadwyżek finansowych. Spadające stopy procentowe zapewne znajdą swoje odbicie w obniżce oprocentowania lokat i kont oszczędnościowych. Już teraz średnie oprocentowanie rocznych depozytów bankowych opiewających na kwotę 5 tys. złotych wynosi 2,49 proc. Jeśli parametr ten spadnie dokładnie o wartość dzisiejszej obniżki stóp przez NBP (0,50 pkt. proc.) czyli do 1,99 proc., to osoba która ulokowała na takiej lokacie swoje pieniądze „straci” na czysto ponad 20 złotych odsetek.

Jacek Kasperczyk
Comperia.pl

Jacek Kasperczyk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam