Rentgen Comperii, czyli prześwietlamy kredyt hipoteczny w PKO BP

2009-11-26 09:37:32

Zastanawiasz się nad wyborem banku, w którym skredytujesz zakup nieruchomości? Jeżeli bierzesz pod uwagę ofertę PKO BP sprawdź jak dokładnie wygląda jego oferta. Comperia.pl prześwietla swoim „rentgenem” kredyt hipotecznych w PKO BP. Sprawdź, czy się opłaca!


Kredyt hipoteczny to zobowiązanie zaciągane przeważnie na okres 20 – 30 lat. Raz podjęta decyzja będzie zatem długo ważyła na naszym miesięcznym budżecie. Przed dokonaniem wyboru należy więc dokładnie zapoznać się z aktualną ofertą poszczególnych banków. Comperia.pl przedstawia szczegóły kredytów hipotecznych w PKO BP.

 
Na kredyt w jakiej walucie mogę liczyć?
 
PKO BP posiada bardzo szeroką ofertę dotyczącą kredytów denominowanych do walut obcych. Na dzień dzisiejszy możemy złożyć wniosek o kredyt w złotówkach, frankach szwajcarskich, euro, dolarach amerykańskich i funtach brytyjskich. Nie mniej jednak, warunki dla poszczególnych rodzajów zobowiązań znacznie się od siebie różnią.
 
Czy mogę uzyskać kredyt na 100 proc. wartości nieruchomości?
 
Generalnie przyjęta zasada mówi, iż przy zaciąganiu kredytu hipotecznego w PKO BP powinniśmy dysponować przynajmniej 20 proc. wkładem własnym. Mimo to, istnieje możliwość uzyskania nawet 100 proc. wartości nieruchomości. Dotyczy to jednak wyłącznie kredytów w naszej rodzimej walucie. Ponadto, brakujące 20 proc. należy ubezpieczyć w jednym z trzech towarzystw ubezpieczeniowych, które współpracują z PKO BP. Są to T.U. PZU, Interrisk oraz Europa. To zaś wiąże się z dodatkowymi kosztami – tzw. ubezpieczenie niskiego wkładu własnego.
 
W przypadku kredytów denominowanych do walut obcych spotkamy się natomiast z dużo niższym poziomem kredytowania. Bank jest skłonny sfinansować maksymalnie 75 proc. wartości nieruchomości. Nie obejdzie się zatem bez wkładu własnego.
 
Ile będę musiał czekać na decyzję?
 
Okres czasu, w jakim poznamy decyzję kredytową banku, w dużej mierze zależy od nas. Bank może rozpocząć procedurę dopiero w momencie, gdy otrzyma wszystkie niezbędne dokumenty związane z ustaleniem naszej tożsamości, naszych dochodów oraz ewentualnego wkładu własnego. Od tego momentu, tj. złożenia wniosku w oddziale banku, bądź dostarczeniu ostatniego wymaganego dokumentu PKO BP ma 10 dni roboczych na podjęcie decyzji.
 
Jak wygląda atrakcyjność oferty PKO BP na tle konkurencji?
 
Kredyt hipoteczny w banku PKO BP nie należy do najtańszych na rynku. Dla modelowego kredytu w wysokości 200 tys. zł (wartości nieruchomości – 300 tys. zł), zaciągniętego na okres 30 lat, rzeczywiste roczne oprocentowanie w złotówkach wynosi 7,55 proc. Jest to 9 oferta w rankingu Comperii. Najatrakcyjniejsze produkty oferują kredyty z RRSO niższym o nawet 1 pkt. proc.
 
Już jednak w przypadku kredytu bez wkładu własnego (na 100% wartośći nieruchomości) oferta PKO BP wypada bardzo dobrze-w pierwszej trójce naszego zestawienia.
 
Sprawdź kredyt hipoteczny PKO BP na tle konurencji-porównaj kredyty hipoteczne!
 
Znacznie gorzej wygląda natomiast sytuacja w przypadku kredytów denominowanych do walut obcych. Dla franka, dolara i euro RRSO wynosi powyżej 9 proc. w skali roku. Biorąc pod uwagę różnice w wysokości stóp procentowych w Polsce i za granicą jest to zdecydowanie więcej niż w przypadku zobowiązania w rodzimej walucie.

 

Chcesz podyskutować o bankach i ich ofercie? Zapraszamy do dyskusji na naszym forum!

 

Comperia.pl

Ekspert Comperia.pl

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam