Rata we frankach wciąż rośnie... Kredytometr Comperii

2010-09-09 07:56:57

Miesiąc na rynku kredytów hipotecznych minął w zasadzie dość spokojnie. Gdyby nie postępujący przyrost wartości franka szwajcarskiego względem złotego przekładający się na kolejny spory wzrost raty kredytu we frankach, można by niemalże zanucić pod nosem „myślę że nie stało się nic”.

Kredytometr Comperii co miesiąc
Zanim przedstawiamy analizę zmiany wysokości rat w naszym modelowym kredycie, chcemy poinfromować, że od dziś Kredytometr Comperii będzie publikowany co miesiąc.
 
Wzrost raty w dolarach i frankach, spadek w euro
Zmiany wysokości rat naszego modelowego kredytu (200 tys. zł, okres spłaty: 30 lat, LTV - 80 proc.) w euro i dolarach amerykańskich miały charakter raczej korekcyjny. Za takie trzeba bowiem uznać wzrost o 6,79 zł raty zobowiązania w „zielonych” i spadek o 4,14 zł tych w europejskiej walucie w porównaniu do analogicznego okresu poprzedniego miesiąca. Kolejny mocny wstrząs przeżyli za to zadłużeni we frankach szwajcarskich – dobrze odzwierciedliła to rata naszego modelowego kredytu. Wyniosła ona 969 zł, co oznacza miesięczny przyrost aż o 55 zł.
 
Zmiana wysokości rat kredytów hipotecznych
rata we frankach
Źródło: porównywarka finansowa Comperia.pl
 
Oprocentowanie ani drgnie
Na brak zdecydowanych zmian w sytuacji kredytobiorców zadłużonych w euro wpłynęła na pewno  wysokość stopy LIBOR 3M. W zestawieniu miesięcznym nie zmieniła się ona ani trochę. Podobna sytuacja miała miejsce zresztą także w przypadku franka szwajcarskiego oraz oprocentowania WIBOR dla kredytów w PLN. Zanurkowała natomiast stopa LIBOR dla dolara – o 0,13 p.p. proc.

Zmiana wysokości średniego oprocentowania kredytów hipotecznych
rata we frankach
Źródło: porównywarka finansowa Comperia.pl
 
Kurs spłaty wiele tłumaczy
Skoro LIBOR dla euro i franka szwajcarskiego w porównaniu z początkiem sierpnia stoi w miejscu, co wpłynęło na zmiany rat miesięcznych naszych kredytów? Oczywiście ich kursy spłaty. Miesięczna deprecjacja złotówki względem franka wyniosła 18 groszy, za to cena 1 euro spadła w tym okresie o 2 gr. Ciekawie było w przypadku kredytu w dolarach – kurs PLN/USD wzrósł o 8 gr, do 3,20 zł. Toczyła się wobec tego „walka” między nim, a stopą LIBOR – która z tych wartości będzie mocniejsza i zmniejszy lub zwiększy wysokość miesięcznej raty kredytu w dolarach? Ostatecznie wzrosła ona o prawie 7 zł, do ok. 874 zł.
 
Zmiana wysokości średnich kursów spłaty kredytów hipotecznych
rata we frankach
Źródło: porównywarka finansowa Comperia.pl
 
Wiele wskazuje na to, że coraz mniej Polaków będzie przejmowało się zmianami stopy LIBOR czy wahaniami kursów walut. Wszystko za sprawą „pourlopowej” mobilizacji banków. Ich sierpniowo - wrześniowa ofensywa kredytami hipotecznymi to w dużej mierze uatrakcyjnianie oferty kredytów złotowych. Obniżka marż, załatwianie formalności za klienta – tym banki chcą zainteresować klientów kredytami w rodzimej walucie. Swoje trzy grosze dorzuca też Komisja Nadzoru Finansowego – poprzez wprowadzoną w życie 23 sierpnia rekomendację „T” oraz planowaną na przyszły rok zmianę w regulacji „S”.
 
Comperia.pl
Ekspert Comperia.pl

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam