Ranking najlepszych pożyczek hipotecznych - luty 2013

2013-02-11 09:17:01

Pożyczka hipoteczna jest mało popularnym sposobem na pozyskiwanie dodatkowych pieniędzy. Mimo że dostępna praktycznie w każdym banku, rzadko jest wybierana przez Polaków do finansowania nagłych wydatków. Czy słusznie? Comperia.pl przybliża czytelnikom, czym jest pożyczka hipoteczna i gdzie warto udać się, by korzystnie zaciągnąć takie zobowiązanie.

Pożyczka hipoteczna - co to takiego?

Pożyczka hipoteczna często mylona jest z kredytem hipotecznym. I nie ma w tym nic dziwnego, oba produkty są bardzo do siebie podobne. Jest jednak jedna zasadnicza różnica - środki uzyskane z pożyczki można przeznaczyć na dowolny cel, a te z kredytu jedynie na zakup mieszkania lub domu.

To, co istotne w przypadku pożyczek hipotecznych, to fakt, że ich oprocentowanie jest zdecydowanie niższe niż kredytów gotówkowych, samochodowych, kart kredytowych czy debetów w koncie osobistym. Z tego powodu produkt ten jest naprawdę korzystnym sposobem na zdobycie większej sumy, nawet kilkuset tysięcy złotych.

Dlaczego banki proponują korzystne oprocentowanie?

Bank udzielający pożyczki hipotecznej zabezpiecza się wpisem hipotecznym w księdze wieczystej nieruchomości, przez co minimalizuje ryzyko, jakie ponosi. Nie musi obawiać się długu bez pokrycia, może więc zaproponować kredytobiorcy naprawdę korzystne oprocentowanie.

Dla klienta istotne jest również to, że pożyczki hipoteczne można zaciągać na 20-30 lat. Rozłożenie spłaty na taki okres pozwala na obniżenie wysokości miesięcznej raty. Kwota, którą można uzyskać odpowiada 50- 80 proc. wartości nieruchomości.

Czy to rozwiązanie ma same plusy?

Formalności związane z udzielaniem pożyczki hipotecznej są dość skomplikowane i długotrwałe. Z tego powodu środki, o które wnioskujemy, nie wpłyną na konto z dnia na dzień - może to potrwać nawet miesiąc.

Na niekorzyść przemawiają także koszty dodatkowe związane z pożyczką. Prowizja, wycena nieruchomości, ustanowienie hipoteki przez bank, wpis hipoteki oraz ubezpieczenie pomostowe to może być tylko początek. Niektóre banki wymagają również polisy na życie, ubezpieczenia nieruchomości, a inne warunkują uzyskanie korzystnych parametrów wykupieniem dodatkowych produktów.

Gdzie udać się po pożyczkę?

Większość banków ma w ofercie pożyczki hipoteczne. Comperia.pl sprawdziła, gdzie powinien udać się kredytobiorca, który chce zaciągnąć zobowiązanie na 120 tys. zł i zamierza spłacać je w ratach równych przez 20 lat. Mieszkanie, które posiada warte jest 300 tys. zł.

Najlepszą ofertę przy danych parametrach ma bank Citi Handlowy. Miesięczna rata wyniesie niespełna 905 zł, a oprocentowanie rzeczywiste 7,05 proc. Bank pobiera 1 proc. prowizję za udzielenie kredytu. Promocja obowiązuje tych klientów, którzy zdecydują się założyć w tej instytucji konto osobiste i przelewać nań swoje wynagrodzenie oraz skorzystają z dodatkowego produktu banku. Autor: Marta Ośko
Comperia.pl

Marta Ośko

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam