Ranking na najbardziej hipoelastyczny bank

2013-04-24 09:32:25

Comperia.pl cyklicznie przeprowadza ranking na najbardziej hipoelastyczny bank. Jest to bank, który posiada w ofercie kredyt na zakup niestandardowych nieruchomości. Comperia.pl doradza, do których banków udać się po takie kredyty.

Klienci przychodzący do banku po kredyt najczęściej pytają o pożyczkę na zakup mieszkania czy budowę domu, ewentualnie potrzebują kredytu gotówkowego na sfinansowanie pilnych potrzeb. Z drugiej strony jest wąska grupa klientów, która potrzebuje niestandardowych rozwiązań przy zakupie na kredyt nieruchomości takich jak działka rekreacyjna, adaptacja strychu czy wkład inicjacyjny na TBS. Ranking Comperii pokazuje, w jakim celu można udać się do konkretnych banków.

Metodologia badania

Na podstawie przygotowanej wcześniej listy 17 nietypowych celów inwestycyjnych możliwych do kredytowania, rozesłaliśmy do banków ankiety z prośbą o udzielenie informacji czy dana transakcja jest możliwa do przeprowadzenia z wykorzystaniem ich oferty. Otrzymaliśmy odpowiedzi z 20 banków. Na tej podstawie przyznawaliśmy jeden punkt za każdy nietypowy cel kredytowania, na który gotów jest przystać dany bank.

W niektórych przypadkach sygnalizowano nam, że kredytodawca może mieć w tym względzie dodatkowe zastrzeżenia. W takich przypadkach przyznawaliśmy bankom pół punktu.

Kilka instytucji proponowało również finansowanie nietypowej nieruchomości poprzez zaciągnięcie pożyczki hipotecznej, zabezpieczonej inną nieruchomością – w takiej sytuacji bankom nie należały się żadne punkty, ponieważ zwykłą pożyczkę hipoteczną możemy zaciągnąć w większości banków i przeznaczyć ją na dowolny cel – a badanie Comperii.pl polegało na czym innym. Dodatkowo informacje, że przyznanie kredytu na daną nieruchomość jest rozpatrywana indywidualnie również nie była punktowana.

Wyniki rankingu

Na koniec pierwszego kwartału 2013 r., najbardziej hipoelastycznym bankiem okazał się – podobnie jak w ostatnim rankingu – PKO BP, który zebrał 12,5 na 17 punktów możliwych do zdobycia. Na podium rankingu znalazły się jeszcze Bank Ochrony Środowiska z wynikiem 12 punktów oraz BNP Paribas z półtora punktową stratą do lidera.

W porównaniu z ostatnim rankingiem na najbardziej hipoelastyczny bank, w pierwszej dziesiątce utrzymały się PKO BP, Kredyt Bank, BOŚ Bank, Credit Agricole, ING Bank Śląski.

Ogromna różnica dzieli banki najbardziej hipoelastyczne od tych, które znalazły się na końcu rankingu. Podczas gdy w tych pierwszych można sfinansować zakup 57,5 - 73 proc. nietypowych nieruchomości, te najmniej hipoelastyczne mają w ofercie zaledwie 15 - 32 proc. niestandardowych nieruchomości.

Ranking na najbardziej hipoelastyczny bank
Miejsce
Bank
Punkty
1.
PKO BP
12,5
2.
BOŚ Bank
12
3.
BNP Paribas
11,5
4.
mBank
11
MultiBank
5.
ING Bank Śląski
10
Kredyt Bank
Nordea Bank
6.
Credit Agricole
9
Raiffeisen Bank
7.
Getin Bank
8,5
8.
Bank BGŻ
8
Millennium
9.
Multibank
7
Bank BPH
10.
BZ WBK
5,5
11.
Bank BPS
5
Eurobank
Citibank
12.
Deutsche Bank
2,5
Źródło: Porównywarka finansowa Comperia.pl

A TU możesz sprawdzić, który bank udziela kredytu na konkretne cele

Autor: Jakub Tomaszewski
Comperia.pl

Jakub Tomaszewski

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam