Ranking lokat na 3 miesiące czyli najlepsze lokaty kwartalne

2009-10-15 23:22:17

Lokaty 3-miesięczne są jedną z najpopularniejszych form oszczędzania. Przy stosunkowo krótkim okresie zamrożenia kapitału oferują relatywnie korzystne oprocentowanie. Nasz ranking lokat na 3 miesiące podpowie Ci, w którym banku dostaniesz najwyższe odsetki z lokaty kwartalnej. Comperia przedstawia najlepsze lokaty kwartalne.

Mimo, że konkurencja na rynku lokat nie jest już tak ostra, jak przed rokiem i od pewnego czasu obserwujemy stopniowe obniżki ich oprocentowania, to na 3-miesięcznym depozycie wciąż można nieźle zarobić. Głównie za sprawą małej modyfikacji w konstrukcji lokat, która pozwala ominąć podatek od dochodów kapitałowych (tzw. podatek Belki). Mianowicie chodzi o częstotliwość kapitalizacji odsetek. Banki przy wyliczaniu odsetek zaczęły stosować formułę kapitalizacji dziennej, przez co ich wysokość, będąca jednocześnie podstawą opodatkowania, nie przekracza 2,50 zł. W rezultacie odsetki zwolnione są z podatku, gdyż jego wartość (19 proc. z kwoty mniejszej niż 2,50 zł) po zaokrągleniu do pełnych złotych wynosi 0 zł. W taki oto sprytny sposób do kieszeni klientów trafiają dodatkowe pieniądze. Nic więc dziwnego, że obecnie najbardziej dochodowe lokaty kwartalne oferują codzienną kapitalizację odsetek.
 
Ranking podzielony jest na dwie części. W pierwszej prezentujemy najatrakcyjniejsze lokaty dla osób, które dysponują wolnymi środkami w wysokości 2 tys. zł. Tutaj prym wiodą tradycyjne produkty oszczędnościowe. Liderem jest Lokata o stałym oprocentowaniu Toyota Banku, która po 3 miesiącach pozwali zarobić 22,50 zł. Na kolejnych miejscach znalazły się produkty Eurobanku i Invest-Banku oraz lokata przygotowana przez Noble Bank dla klientów Open Finance. Choć ich oprocentowanie jest nieznacznie niższe, to przyniosą one taki sam dochód, jak lokata Toyota Banku. Wynika to z zaokrągleń przy wyliczaniu wartości podatku.
 
Najlepsze lokaty na 3 miesiące dla kwoty 2 tys. zł
 
2 tys. zł, 3 mies.
 BankNazwa lokatyOprocentowanie bruttoOdsetki po odliczeniu podatku
1Toyota BankLokata - stałe oprocentowanie5,70%22,50 zł
2EurobankLokata - stałe/zmienne oprocentowanie5,50%22,50 zł
Invest-BankLokata internetowa
Open FinanceLokata internetowa Noble Bank dla Open Finance

 

Źródło: Porównywarka finansowa Comperia.pl

 

Dla osób chcących ulokować kwotę 10 tys. zł oferta jest już bardziej atrakcyjna. Wszystko za sprawą wspomnianych wcześniej lokat z dzienną kapitalizacją odsetek, dla których minimalny wymagany wkład pieniężny wynosi najczęściej 4-5 tys. zł. Najwięcej – 142,50 zł – zarobimy oszczędzając na Lokacie (Nie) Codziennej Invest-Banku. O 50 gr mniej zysku przyniesie inwestycja w Lokatę „Każdy Dzień Dobry” w Banku Ochrony Środowiska. Jednak, aby je założyć będziemy musieli spełnić dodatkowy warunek, którym jest założenie konta osobistego (Invest-Bank) lub Konta Wyjątkowego. Należy także pamiętać, że nominale oprocentowanie tych lokat jest niższe niż oprocentowanie prezentowane w tabeli, gdyż zostało ono „ubruttowione” w celu porównania z lokatami obarczonymi podatkiem Belki. W czołówce znajduje się także oferowana przez DnB Nord Jedna Podwójna Lokata, która dostępna jest dla klientów, którzy jednocześnie wpłacą 5 tys. zł (minimum połowę wartości środków na lokacie kwartalnej) na roczną lokatę z oprocentowaniem 5 proc.

Najlepsze lokaty na 3 miesiące dla kwoty 10 tys. zł

10 tys. zł, 3 mies.
 BankNazwa lokatyOprocentowanie bruttoOdsetki po odliczeniu podatku
1Invest-BankLokata (Nie) Codzienna7,02%142,50 zł
2BOŚLokata "Każdy Dzień Dobry"7,00%142,00 zł
3DnB NordJedna Podwójna Lokata6,50%131,50 zł
Źródło: Porównywarka finansowa Comperia.pl

 

 

Chcesz podyskutować o tym w co warto inwestować? Zapraszamy do dyskusji na naszym forum!
 
Comperia.pl
 

 

Ekspert Comperia.pl