Ranking kredytów konsolidacyjnych - luty 2014

2014-02-17 13:46:00

Z danych uzyskanych z Biura Informacji Kredytowej wynika, że w II połowie 2013 roku liczba wniosków o kredyt konsumpcyjny wzrosła o 21 proc. w stosunku do II połowy 2012 roku. Niestety, często bywa tak, że na skutek niedopasowania osiąganych dochodów do ponoszonych wydatków, kredytobiorcy nie potrafią sobie poradzić z terminową spłatą zaciągniętych zobowiązań. Rozwiązaniem mogą być kredyty konsolidacyjne proponowane przez banki. Która instytucja oferuje najlepszy?

Kredyt konsolidacyjny to produkt pozwalający połączyć wszystkie posiadane dotychczas zobowiązania w jeden kredyt. Dzięki takiej operacji klient nie tylko może obniżyć swoje miesięczne obciążenie związane ze spłatą rat kredytowych, ale także łatwiej jest mu zapanować nad swoim długiem - po przeprowadzeniu konsolidacji będzie musiał pilnować tylko jednego terminu spłaty.

Produkt tego typu można znaleźć niemal w każdym banku, zanim jednak klient zdecyduje się na konkretną ofertę, powinien porównać ją z innymi, gdyż różnice w poszczególnych instytucjach są naprawdę duże. Aby nieco ułatwić klientowi znalezienie najlepszego produktu, porównywarka finansowa przygotowała ranking kredytów konsolidacyjnych.

Założenie

Porównywarka finansowa Comperia.pl wysłała zapytanie dotyczące kredytów konsolidacyjnych niezabezpieczonych hipotecznie do 25 banków działających w Polsce. Odpowiedzi spłynęły od 21 instytucji, przy czym warunkami udzielania takich zobowiązań podzieliło się z nami 14 z nich. W poniższym zestawieniu ujęto właśnie te podmioty.

Parametrami, które wzięto pod uwagę przy wyborze najlepszego kredytu konsolidacyjnego i które punktowano najwyżej były: oprocentowanie nominalne, prowizja za udzielenie zobowiązania, maksymalna kwota kredytu oraz maksymalny okres spłaty. Za każdą zmienną bank mógł uzyskać 10 pkt, przy czym tę maksymalną liczbę punktów otrzymywała instytucja, która oferowała najlepszą wartość danego parametru. Każda kolejna pozycja kosztowała utratę 0,77 pkt. Zatem drugi bank w kolejności otrzymywał 9,23, trzeci 8,46, a ostatni musiał obyć się bez punktów.

Punktowany był również najkrótszy okres, na jaki można zaciągnąć takie zobowiązanie. W tej kategorii można było uzyskać maksymalnie 1 punkt i otrzymała go instytucja, która pożyczała na 1 miesiąc. 0,75 punktu zostało przyznane bankom, które udzielały kredytu na 2 miesiące, 0,5 na 3 miesiące, 0,25 na 6 miesięcy i 0 punktów na 9 miesięcy.

Banki mogły zdobyć jeszcze jeden punkt za brak obowiązkowego ubezpieczenia do kredytu. Tym samym maksymalnie można było uzyskać 42 oczka.

Zwycięzca jest tylko jeden!

Przy przyjętych założeniach najlepszą ofertę kredytu konsolidacyjnego można znaleźć w ING Banku Śląskim, który zdobył 36,62 pkt. Drugie miejsce na podium zdobył Bank Ochrony Środowiska z 36,38 pkt., a trzecie miejsce przypadło Getin Noble Bankowi z wynikiem 36,12 pkt.

Tuż za pierwsza trójką znalazły się oferty Banku Millennium oraz Banku Pocztowego. W przypadku tych dwóch instytucji ich dorobek punktowy wyniósł odpowiednio 35,87 pkt. i 35,10 pkt.
Pełne zestawienie banków wygląda następująco:

Ranking najlepszych kredytów konsolidacyjnych
Nazwa banku
Nazwa oferty
PUNKTY
ING Bank Śląski
Pożyczka gotówkowa
36,62
BOŚ S.A.
Pożyczka konsolidacyjna
36,38
Getin Noble Bank
Konsolidacyjny kredyt gotówkowy
36,12
Bank Millennium
Pożyczka Konsolidacyjna
35,87
Bank Pocztowy
Kredyt gotówkowy
35,10
PKO Bank Polski
Mini Ratka Konsolidacja
35,08
Meritum Bank ICB S.A.
Oferta dla pracowników sektora publicznego
34,33
Citi Handlowy
Kredyt konsolidacyjny
33,31
eurobank
kredyt konsolidacyjny
33,04
Credit Agricole
Kredyt Konsolidacyjny Summarum
31,52
mBank
Promocja kredytu konsolidacyjnego z gwarancją najniższej raty*
30,73
Bank BPH
Kredyt konsolidacyjny
28,17
BZ WBK
Kredyt w ofercie Balance Transfer
28,15
Raiffeisen Polbank
Kredyt gotówkowy
26,63
Źródło: porównywarka finansowa Comperia.pl

Autor: Jacek Kasperczyk
Comperia.pl

Jacek Kasperczyk