Ranking kredytów hipotecznych - kwiecień 2016

2016-04-27 08:37:00

Dla kredytobiorców jest teraz dobry czas. Niskie stopy procentowe skutecznie obniżają koszty kredytów, także tych nowo udzielanych. Niemniej i tak koniecznie należy wyszukiwać najatrakcyjniejszych ofert! Jak wynika z kwietniowego rankingu kredytów hipotecznych przygotowanego przez Comperia.pl, najtaniej jest obecnie w Banku BPS, Banku Zachodnim WBK oraz PKO BP.

W całym 2015 roku banki w Polsce udzieliły aż 181 325 kredytów hipotecznych - wynika z raportu AMRON-SARFiN. To najlepszy wynik od 2012 r. Albo nawet od 2011 r., gdyby wziąć pod uwagę wartość akcji kredytowych - 39,32 mld zł!

Akcję kredytową wspierają rekordowo niskie stopy procentowe w kraju. Potwierdzenia nie trzeba szukać daleko. Jak wynika z danych Comperia Analytics, niemal przez cały zeszły rok średnie rzeczywiste oprocentowanie kredytów hipotecznych na rynku nie przekraczało 4,50 proc., podczas gdy rok czy 2 lata temu taki odczyt był o ok. 1 p.p. wyższy.

2016 rok przynosi kontynuację dobrej sytuacji kredytobiorców. Co prawda początek roku przyniósł im kilka ciosów, ale nie wydają się one tak groźne aby znacząco zachwiały poziomem akcji kredytowej. Banki na początku roku na wieść o nadchodzącym podatku bankowym masowo podwyższały marże kredytowe, ale wraz z przyjściem wiosny także w kosztach kredytowych nastąpiła odwilż, i banki zaczynają powoli wracać do niższych marż.

Średnia RRSO kredytów hipotecznych

Technologia Comperia Analytics

W 2016 r. wzrósł też teoretycznie minimalny wkład własny - z 10 proc. do 15 proc. - ale dalej większość banków stosuje ten niższy limit. Wymaga jednak od klientów dodatkowego ubezpieczenia lub blokady środków na rachunku. W połowie marca skończyły się też pieniądze na ten rok na dofinansowania w ramach programu Mieszkanie dla Młodych, kolejne środki można sobie „zaklepywać” dopiero na 2017 r.

Niezależnie jednak jakiego kredytu się poszukuje - z jakim wkładem własnym, z dopłatami czy bez - zawsze warto porównywać oferty i poszukiwać najlepszym. W tym celu polecam wizytę na porównywarce kredytów hipotecznych na Comperia.pl.

Redakcja Comperia.pl w tym miesiącu stworzyła ranking kredytów na 15 lat na 135 tys. zł na mieszkanie warte 150 tys. zł (czyli przy wkładzie własnym 10 proc.). O takich parametrach porównania zadecydowali w ankiecie użytkownicy Fast50Club. W większych miastach suma 150 tys. zł wystarczyłaby na kawalerkę (choć raczej nie w centrum), ale w mniejszych miejscowościach uda się za te pieniądze nabyć już wygodne mieszkanie.


Najlepszą ofertę przy przyjętych założeniach ma w kwietniu br. Bank BPS. Rzeczywiste oprocentowanie (RRSO) oferty promocyjnej wynosi tu zaledwie 3,35 proc. Marża banku to 1,30 proc., co jest najniższym wynikiem na całym rynku. Przypominam, że suma marży i rynkowej stopy WIBOR stanowi oprocentowanie nominalne kredytu - na którego podstawie wylicza się raty i odsetki.

W celu skorzystania z marży 1,30 proc. należy otworzyć w BPS konto osobiste oraz rachunek karty kredytowej VISA Gold, a także ubezpieczyć mieszkanie. Istotny jest też naturalnie dobry scoring (zdolność kredytowa).

Do tego dochodzi prowizja za udzielenie finansowania - 1,90 proc. kwoty kredytu, czyli w analizowanym przypadku 2 565 zł. Decydując się na kredyt w rachunku (z limitem min. 1 tys. zł) można obniżyć prowizję do 1,80 proc.

Łączna rata w BPS, przy 15-letnim okresie spłaty i kredycie na 135 tys. zł, wynosi 930 zł. Za najlepszą ofertę kredytu mieszkaniowego w kwietniu 2016 r. do banku trafi statuetka Comperia Stars

Na drugim stopniu podium rankingu kredytów hipotecznych w kwietniu 2016 stanął Bank Zachodni WBK. Tu w ramach promocyjnej oferta kredytu hipotecznego marża wynosi 1,69 proc., a prowizja za udzielenie finansowania 2 proc. Takie warunki dostępne są dla klientów, którzy skorzystają z oferty z ubezpieczeń Bezpieczna Hipoteka - na życie oraz na wypadek utraty pracy i czasowej niezdolności do pracy. Rata kredytu w BZ WBK to 956 zł, przy RRSO 3,72 proc.

3.miejsce w rankingu przypadło ofercie pakietowej WŁASNY KĄT Hipoteczny w PKO Banku Polskim. Tu RRSO to 3,78 proc., w rata miesięczna 978 zł. Marża banku wynosi 2,03 proc. (1,10 proc. w pierwszym roku), a jeśli klient skorzysta z oferty konta, karty kredytowej i ubezpieczenia od utraty pracy i hospitalizacji to bank nie pobierze prowizji za udzielenie kredytu. Dodatkowo wymagane jest ubezpieczenie na życie i wpływy min. 5 tys. zł.

TOP 5 dopełniają promocyjne oferty Pekao oraz mBanku.

Najlepsze kredyty hipoteczne na 15 lat na 135 tys. zł na nieruchomość wartą 150 tys. zł (czyli 10% wkładu własnego), raty równe
Bank
Oferta
RRSO
Rata
Bank BPS
 Kredyt hipoteczny "Mój Dom" - oferta promocyjna z kartą kredytową BPS VISA
3,35%
930 zł
Bank Zachodni WBK
 Kredyt hipoteczny - oferta promocyjna
3,72%
956 zł
"WŁASNY KĄT Hipoteczny" - oferta pakietowa
3,86%
978 zł
Bank Pekao
Kredyt hipoteczny - oferta promocyjna
4,06%
976 zł
mBank
 mPlan hipoteczny - oferta promocyjna
4,60%
990 zł
źródło: porównywarka finansowa Comperia.pl

Mikołaj Fidziński
Comperia.pl

Mikołaj Fidziński

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam