Ranking kont oszczędnościowych - kwiecień 2013

2013-04-02 13:57:27

Po cyklu obniżek stóp procentowych, trudno zaleźć bezpieczne produkty, które zapewnią inwestorom satysfakcjonujący zysk. Sprawdziliśmy już, że lokaty bankowe mają coraz niższe oprocentowanie. A jak jest w przypadku kont oszczędnościowych? Comperia.pl przestawia najnowszy ranking tych produktów.

Konto oszczędnościowe łączy w sobie cechy rachunku rozliczeniowego oraz lokaty bankowej. W przeciwieństwie do tradycyjnego ROR- u jest oprocentowane i służy do gromadzenia wolnych środków pieniężnych. W ten sposób ulokowane pieniądze są dla nas dostępne w każdej chwili – w dowolnym momencie możemy rachunek zasilić choćby najmniejszą kwotą i w dowolnym momencie możemy z niego wypłacić środki.

Warto jednak pamiętać, że w tej kwestii banki wprowadzają pewne ograniczenia - większość z nich pozwala na bezpłatną wypłatę pieniędzy z konta tylko raz w miesiącu. Przy każdej kolejnej wypłacie pobierana jest wysoka prowizja, nawet do 10 zł. Częste wypłaty powodują więc utratę zysku.

Wybór optymalnego konta oszczędnościowego uzależniony jest od kilku czynników, przede wszystkim od okresu oszczędzania i kwoty, którą chcemy zainwestować. Przy porównaniu kont sprawdza się przede wszystkim wysokość oprocentowania, ale warto również sprawdzić, jak częsta jest kapitalizacja odsetek. Im częściej banki dokonują kapitalizacji, tym większy będzie zysk. Jeśli kapitalizacja jest dzienna, każdego kolejnego dnia odsetki naliczane są od wyższej kwoty.

Comperia.pl sprawdziła, w którym banku obecnie warto ulokować 5 tys. zł z założeniem, że nie będziemy wypłacać ani grosza przez 12 miesięcy. Ranking można zobaczyć tutaj.

Palmę pierwszeństwa kolejny raz dzierży db Konto Oszczędnościowe 24 h w Deutsche Banku. Pieniądze tak ulokowane przyniosą zysk na poziomie 6 proc. w skali roku, co przy naszych założeniach oznacza zarobek w wysokości niespełna 250 zł. Należy jednak zachować ostrożność, ponieważ promocyjna stawka oprocentowania wyłącznie środki zgromadzone na db Koncie Oszczędnościowym 24h w pakiecie z Kontem Osobistym dbNET. Co więcej, saldo rachunku nie może przekraczać 10 tys. zł.

Kolejne pozycje zajmują bank Citi Handlowy (5 proc.) i Meritum Bank (4,7 proc.). Na szczególną uwagę zasługuje zwłaszcza ten drugi rachunek, ponieważ bank gwarantuje, że do końca 2013 roku oprocentowanie nie spadnie poniżej 4 proc. Jest to istotna wiadomość, gdyż w przypadku kont oszczędnościowych oprocentowanie nie jest stabilne, zależy od stóp procentowych. Jeśli stopy kolejny raz spadną, oprocentowanie kont również zostanie obniżone.

Autor: Marta Ośko
Comperia.pl

Marta Ośko

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam