Ranking kart kredytowych-najlepsze karty złote pod względem opłaty za wydanie

2010-04-16 13:02:28

Karty kredytowe to coraz powszechniejszy sposób na regulowanie codziennych płatności. Obecnie Polacy mają w portfelach już ponad 10 milionów plastyków. Na popularności zyskują wszystkie rodzaje plastyków. Niemniej jednak, złote karty kredytowe to w dalszym ciągu wyróżnik prestiżu. Jak można dostać złotą kartę kredytową? Co oferują najlepsze karty złote? Jakie opłaty się z nimi wiążą? Comperia.pl odpowiada na wszystkie pytania.

Złote karty kredytowe to jedne z najbardziej prestiżowych produktów na rynku kart płatniczych. Wysokie limity na karcie, i niskie oprocentowanie to z pewnością najważniejsze z ich zalet. Niemniej jednak, za użytkowanie złotej karty należy zapłacić znacznie więcej niż w przypadku zwykłego bądź srebrnego plastiku. Opłata za wydanie może sięgać nawet kilkuset złotych rocznie. W związku z powyższym, Comperia.pl pokazuje, gdzie udać się po najlepszą złotą kartę. Interesuje Cię maksimum funkcjonalności i minimum kosztów?
 
Najlepsze karty złote – zalety i wady
 
Główną zaletą złotych kart kredytowych są bardzo wysokie limity na karcie. Cztery banki na polskim rynku: Polbank EFG, DnB Nord, Pekao S.A. Oraz BNP Paribas oferują nawet do 100 tys. złotych  miesięcznie. Ponadto, oprocentowanie złotych kart kredytowych jest z reguły znacznie niższe niż zwykłych i srebrnych plastyków – nawet o 2 – 3 pkt. proc. Najlepsze z nich oferują stawki poniżej 15 proc. w skali roku.
 
Niemniej jednak, prestiż związany z użytkowaniem złotej karty kredytowej generuje także znaczne koszty. Opłata za wydanie karty w przypadku złotych plastyków może sięgnąć nawet 275 złotych rocznie. Co więcej, aby otrzymać złotą kartę kredytową należy wykazać się miesięcznymi dochodami netto na poziomie pozwalającym na swobodną spłatę ewentualnego zadłużenia – przeciętnie banki wymagają dochodu w wysokości co najmniej 5 tys. zł.
Jak widać zatem, złote karty kredytowe nie są produktem osiągalnym dla każdego z klientów banku.
 
Najlepsze karty złote – opłata za wydanie
Jeżeli decydujemy się na podpisanie umowy o złotą kartę kredytową, to przy wyborze odpowiedniego produktu w pierwszej kolejności powinniśmy sugerować się takimi parametrami jak oprocentowanie karty, opłata za wydanie oraz okres bezodsetkowy.
 
Sprawdź karty kredytowe Gold na naszej porównywarce!
 
W przypadku, gdy z terminową spłatą zobowiązań zaciągniętych przy użyciu plastyku nie mamy problemów, nie powinno nas jednak martwić oprocentowanie nawet na maksymalnym poziomie 20 proc. w skali roku. Regularna spłata zadłużenia na karcie w trakcie trwania okresu bezodsetkowego nie generuje dodatkowych kosztów.
 
Głównym parametrem decydującym o koszcie użytkowania złotej karty kredytowej w większości przypadków jest zatem opłata za wydanie i użytkowanie karty. Banki najczęściej pobierają daną kwotę pod koniec każdego roku umowy kredytowej. Niemniej jednak, niektóre z nich preferują miesięczne opłaty za użytkowanie karty. Comperia.pl prezentuje ranking najlepszych złotych kart kredytowych pod względem opłaty za wydanie.
 
Najlepsze karty kredytowe pod względem opłaty za wydanie – ranking
 
Nazwa Banku
Opłata za wydanie
Oprocentowanie
Okres bezodsetkowy
Sprawdź!
0,00 zł
19 – 20 proc.
56 – 58 dni
Toyota Bank
48,00 zł
18,50 proc.
56 dni
100,00 zł
18 proc.
52 dni
Getin Bank
108,00 zł
18 – 19 proc.
56 dni
BOŚ Bank
120,00 zł
15,50 proc.
55 dni
 Źródło: porównywarka kart kredytowych Comperia.pl
 
Na podstawie powyższego zestawienia można jednoznacznie stwierdzić, iż wśród złotych kart kredytowych mamy do czynienia z niekwestionowanym liderem rynku pod względem kosztów związanych z opłatą za wydanie i użytkowanie karty. Drugie miejsce, ze znaczną przewagą nad pozostałymi ofertami, zajmują natomiast produkty Toyota Banku. Różnice pomiędzy trzecim, czwartym i piątym miejscem w naszym zestawieniu nie są już tak znaczące.
 
Złote karty kredytowe – czy można uniknąć opłaty za wydanie?
Każdy z banków dołącza do produktu, jakim jest karta kredytowa, możliwość umorzenia opłaty za wydanie lub użytkowanie plastyku. Warunkiem skorzystania z tej opcji jest najczęściej dokonanie w ciągu roku transakcji na wskazaną przez bank kwotę. Przeciętnie suma ta oscyluje w przedziale 15 – 40 tys. zł.
 
Podsumowując, opłata za wydanie karty kredytowej jest w praktyce najważniejszą składową koszty związanego z użytkowaniem danego produktu bankowego. Jej wysokość uzależniona jest zarówno od funkcjonalności karty, jak i częstotliwości korzystania z plastyku. Przy podejmowaniu ostatecznej decyzji, co do wyboru optymalnej złotej karty należy zatem brać pod uwagę przede wszystkim dany parametr.
 
A według Ciebie, które złote karty są najlepsze? Podziel się swoją opinią na forum o kartach kredytowych!
 
Comperia.pl
Ekspert Comperia.pl

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam