Ranking kart kredytowych: Karty z mikroprocesorem

2009-04-08 00:00:00

Citi Handlowy rozpoczął wydawanie kart kredytowych z mikroprocesorem, a od maja dotychczasowi użytkownicy kart z paskiem magnetycznym będą mogli wymienić je na bardziej nowoczesne. Na rynku jest już około 50 kart wyposażonych w hybrydową technologię, a więc w chip i pasek magnetyczny. Które są najlepsze? Przeczytaj ranking kart z mikroprocesorem.

Karty tylko z paskiem magnetycznym odchodzą do lamusa. Nowo wydawane karty wyposażane są dodatkowo w mikroprocesor, potocznie nazywany chipem. Daje to użytkownikowi karty większe bezpieczeństwo. Mikroprocesor jest swego rodzaju mikrokomputerem, w którym można zapisać kilka tysięcy razy więcej informacji niż na pasku magnetycznym. Zmniejsza to ryzyko skopiowania danych zaszyfrowanych na karcie. Ponadto transakcja realizowana kartą z chipem każdorazowo potwierdzana jest przez wprowadzenie kodu PIN. Karta hybrydowa, a więc posiadająca pasek magnetyczny i chip, może być akceptowana w czytnikach obsługujących karty z chipem i karty z paskiem magnetycznym.

Na rynku jest już około 50 kart (w ofercie 10 banków) wydanych w podwójnej technologii (karty z limitem kredytowym 20 tys. zł i mniejszym). Rodzaj technologii nie powinien być jednak jedynym kryterium wyboru karty. Przestrzegając  podstawowych zasad, użytkowanie karty tylko z paskiem magnetycznym będzie równie bezpieczne. Kartę należy wybrać zgodnie z indywidualnymi preferencjami. Dla jednych istotne będzie oprocentowanie karty, dla innych koszt wydania i użytkowania, okres bezodsetkowy, zakres ubezpieczeń czy program rabatowy.

Comperia przedstawia ranking kart kredytowych z limitem kredytowym 20 tys. zł (i mniejszym), wyposażonych w mikroprocesor i pasek magnetyczny, według kryterium opłaty za wydanie i oprocentowania transakcji bezgotówkowych.


 

Oprocentowanie transakcji bezgotówkowych

Bank

Nazwa karty

Oprocentowanie

Allianz Bank

Karta kredytowa Allianz Visa

9,9 proc.

mBank

Visa Platinum

12 proc.

BOŚ

Visa Gold

12,5 proc.

BOŚ

Visa Classic

14,5 proc.

MultiBank

Visa Platinum Credit

14,90 proc.

Pełny ranking

 

Opłata za wydanie karty

Bank

Nazwa karty

Opłata za wydanie

Allianz Bank

Karta kredytowa Allianz Visa

0 zł

MultiBank

Visa Platinum Credit

0 zł

MultiBank

Visa Aquarius Credit

0 zł

mBank

Visa Rossmann

0 zł

Kredyt Bank

Visa Gold Kredyt Bank/WARTA

0 zł

MultiBank

Visa Murator

0 zł

Bank BPH

Visa Credit Gold

0 zł

BZ WBK

AlleKarta Kredytowa

0 zł

BZ WBK

Visa Money

0 zł

Pełny ranking

 

Maciej Bednarek
Comperia.pl

Jutro: Ranking kredytów hipotecznych

Ekspert Comperia.pl

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam