Ranking kart kredytowych - czerwiec 2013

2013-06-27 09:20:58

Do którego banku udać się po kartę kredytową z limitem 10 tys. zł, jeśli oczekujemy przede wszystkim niskich kosztów jej użytkowania, i nie chcemy przekraczać okresu bezodsetkowego? Okazuje się, że najlepszą ofertę przygotował bank BNP Paribas, choć GetinOnline i Getin Noble Bank także zdecydowanie nie mają się czego wstydzić.

Metodologia rankingu

Poszukujemy karty z limitem 10 tys. zł. Klient nie posiada (i nie chce zakładać) konta osobistego w banku oferującym daną kartę kredytową. Nie posiada także jeszcze żadnej karty kredytowej (wykluczono więc możliwości przeniesienia karty z innego banku). Z oferty każdego banku wzięto jedną kartę, w której przypadku opłata za użytkowanie przez pierwszy i kolejne lata będzie najtańsza (są to więc zazwyczaj karty zwykłe). Przyjęto, że klient wykonuje kartą 3 transakcje bezgotówkowe, każdą na kwotę 250 zł (zatem miesięcznie wydaje 750 zł, a w ciągu całego roku 9 tys. zł).

Klientowi zależy na tym, aby jego karta była tania w utrzymaniu. Dlatego Comperia.pl wzięła pod uwagę koszt korzystania z niej w I roku posiadania (ewentualna opłata za wydanie + opłata za użytkowanie) oraz w II roku posiadania (ewentualna opłata za wznowienie + opłata za użytkowanie). Za każdy z tych parametrów przyznawała maksymalnie po 30 pkt. Klient chce też spłacać dług na karcie przez zakończeniem okresu bezodsetkowego (dobrze więc by było, gdyby był on jak najdłuższy), nieco mniejszą wagę przywiązuje więc do oprocentowania karty. Dlatego maksymalnie w kategorii „długość okresu bezodsetkowego” można było zdobyć 30 pkt, natomiast za „oprocentowanie” 10 pkt. Łącznie do zdobycia było zatem 100 pkt.

W każdej kategorii punkty przyznawano w ten sam sposób. Bank, którego karta jest w danym warunku najlepsza, otrzymywała maksymalną liczbę punktów w tej kategorii. Najgorsza karta nie zdobywała żadnego punktu. Pozostałe karty otrzymywały proporcjonalną liczbę punktów. Przykładowo - karty, których użytkowanie w I roku wynosi 0 zł przy przyjętych warunkach, otrzymywały 30 pkt. Najmniej atrakcyjne pod tym względem karty (ich roczne użytkowanie kosztuje 96 zł) zdobywały 0 pkt. Jeśli w danym banku z kolei roczne użytkowanie karty kosztuje 25 zł, otrzymał on 22,19 pkt (30 pkt - 25/96*30 pkt).

Najlepszy BNP Paribas

Na 100 możliwych do uzyskania punktów w rankingu Comperia.pl najwięcej zdobyła karta MasterCard Classic od banku BNP Paribas - 92,52 pkt. Przy przyjętych parametrach jej użytkowanie jest zupełnie darmowe. Co więcej - ma najdłuższy na rynku okres bezodsetkowy, wynoszący aż 61 dni. Bije sporo kart innych banków także pod względem oprocentowania - wynosi ono 15,99 proc. Dodatkową zaletą jest także m.in. zwrot 1 proc. środków wydanych kartą w ramach usługi moneyback.

Podium uzupełniają oferty GetinOnline - karta kredytowa GET, oraz Getin Noble Banku – VISA Gold. Ba, propozycja GetinOnline przegrała z BNP Paribas tylko o 1 pkt. Karty obu „Getinów” również są darmowe przy zastosowanych założeniach dotyczących aktywności klienta w ich użytkowaniu. Co więcej, posiadają atrakcyjne oprocentowanie – kolejno 14 proc. i 12,99 proc.

Jak wynika z rankingu, godne rozważenia są także m.in. oferty Banku BGŻ (MasterCard lub Visa Standard), Pekao S.A. (Pekao MasterCard Credit lub Elektroniczna Karta Kredytowa Visa Regata), BOŚ (Visa Classic), Meritum Banku (Visa Classic) i Banku BPH (karta Złotówka). Wszystkie te karty otrzymały przynajmniej 70 pkt w rankingu.

Pełne zestawienie kart biorących udział w naszym rankingu znajdziesz TUTAJ

 

Ekspert Comperia.pl

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam