Ranking banków-metodologia

2009-05-06 10:03:46

Jak powstaje nasz ranking na najbardziej uniwersalny bank miesiąca? W każdym z produktów (dla stałych parametrów) sprawdziliśmy 10 najlepszych ofert pod względem każdego parametru, po którym Comperia umożliwia sortowanie ofert. A więc w kredytach hipotecznych jest to oprocentowanie rzeczywiste, a także wysokość zapłaconej prowizji.

Dla pozostałych produktów kryteria uwzględniane przy tworzeniu rankingu są następujące:

• Kredyty gotówkowe: oprocentowanie rzeczywiste, prowizja
• Kredyty samochodowe: oprocentowanie rzeczywiste, prowizja
• Karty kredytowe: oprocentowanie operacji bezgotówkowych, koszt przyznania karty, okres bezodsetkowy
• Konta osobiste: koszt użytkowania, opłata za prowadzenie
Lokaty bankowe: odsetki netto

W ten sposób, naszym zdaniem, nie pomijamy w rankingu banków żadnego podmiotu, który może wyróżniać się w jednej kategorii, a w drugiej już mniej. W ten sposób jednocześnie wyłaniamy bank, który we wszystkich produktach, pod względem każdego kryterium będzie najlepszym bankiem, bo otrzyma najwięcej punktów za „pierwszą dziesiątkę”.

Warto też zaznaczyć, że braliśmy pod uwagę oferty promocyjne, dzięki czemu dany bank mógł wystąpić więcej niż raz w „pierwszej dziesiątce” i dodatkowo zebrać punkty.

Każdy bank, który znajdzie się w rankingu cząstkowym (obejmującym 10 najlepszych ofert) otrzymuje punkty w następującym porządku: 1 miejsce - 10 punktów, 2 miejsce 9 punktów itd… 10 miejsce 1 punkt.

Biorąc więc pod uwagę wszystkie porównywane przez Comperię produkty oraz oceniane kryteria w prezentowanym rankingu banków, miesięcznie do zdobycia jest nawet 120 punktów.

Comperia.pl

Ekspert Comperia.pl

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam